Mycket engagerad
216 inlägg
Har denna veckan fått tillbaka motivationen för att ta tag i viktminskningen igen. Väger just nu 105 kg och har som nästa mål att komma under 100 kg. Är det någon mer som kämpar för att komma tillbaka till tvåsiffrigt på vågen?
Julafton gick bra igår både matmässigt och mysigt att umgås med familjen. Imorgon har det gått 4 veckor och har just nu minskat 9,3 kg. Men framför allt mår jag så bra 😊. Snarkar mindre och sover därmed bättre. Rörligheten har blivit bättre och känns mindre tungt i knäna när jag går i trappor. Har ju passerat 99 kg, men hittar ingen forumtråd med målvikt 90, så stannar kvar här ett tag till.
Körde 12:e intervallpasset för december för en stund sedan. Har kunnat börja öka farten nu och det märks att jag har mer ork, balans på löpbandet. Försöker trappa upp från gång till småjogg i pauserna åtminstone en del av tiden. Målet är att kunna springa 3 km utan att stanna, men det får ta den tid det tar.
Dags för årets sista dag och därmed också snart dag 1 på 2023. Har hänt så mycket under året.
sedan har det varit några jobbiga saker också:
Inför 2023 är min önskan att äntligen nå målvikt, att dotterns student blir bra och att yngsta kommer in på gymnasiet. Och självklart #1 fred på jorden och att familjen och jag får må bra.
Hoppas att du får ett bra Nyår och Gott Nytt År!