1 år senare
Läser mina tidigare inlägg med blandade känslor. Skulle gå ner 20 kilo under senaste året, och det gjorde jag. Sen gick jag upp 10. Det började efter min fotledsoperation. Hade väl inget roligare att göra än att sitta med foten i högläge och bli sugen på all elendesmat man kan tänka sig.
Men nu är det april igen och jag tänker att det är dags att sätta nya mål. Operationen i foten blev inte bra och den skall nu göras om så läget är ju precis likt som i fjol den här tiden, minus 10 kilo då. Så jag borde ha en lättare utmaning nu. Dels för att jag nu bara behöver losa 10 kilo, inte 20, men jag har ju också lärt mig en hel del sedan i fjol. Så det här skall väl fungera tycker jag.
Vet att LCHF fungerar för mig och för kickstart drar jag även ner på kalorierna. Och bara för att köra All-in kör jag periodisk fasta också. Det är ju lite "allt eller inget" för mig så det är bara att köra.
Jag har bekymmer med fotleden förståss och den hindrar mig från att promenera och träna hund. Det är saker jag älskar att hålla på med och som jag mår bra av. När jag nu inte kan göra det fullt ut så blir jag lätt sittandes och tröstäter istället. Så det är nog det som blir största utmaningen känns det som. Då jag nu är sjukskriven ½ tid gör ju det problemet än större förståss.
Jag får starta upp nya projekt att pyssla med när jag sitter still. Att fixa med webbkoder och exelmallar till diverse nyttosaker gör att jag glömmer både tid och rum då det är jäkligt kul och en utmaning för min hjärna. Är ju så med ADHD att har man bara motivation nog för ett projekt, då kan de ta över hela livet för en. En egenskap som egentligen inte är bra då man kan gå så all-in att man bränner ut sig, men kan vara bra att nyttja i vissa fall när man behöver stänga ner annat i livet som är rent skadligt för en. Egentligen äre väl som att byta ett beroende mot ett annat som väl egentligen inte rekomenderas, men det är ett skadligt mot ett hälsosamt. Så får man se till att hamna i "läget lagomt" när tiden är mogen för det.
Nu gör jag ett nytt försök att nå mitt mål med 75 kilo med delmålet 80 innan nästa fotledsoperation. Jag har 10 kilo dit och det blir mitt fokus just nu. De sista 5 kilona kan bli eller inte bli, är inte jätteviktigt då jag mådde riktigt jäkla bra vid 80. Så nu kör jag igen.
Gillar
Kommentarer
-
All lycka på din väg.✌️
-
Heja! På´t igen.
-
Jo, det där med upp och ner känner nog de allra flesta igen, men som du själv säger så har du ändå bättre förutsättningar den här gången! 👍😄
Jag gick ner bra med LCHF, men det var när jag började titta på mina ätfönster som det verkligen lossnade! Det står jag fast vid, trots att jag varit målviktig i nästan ett år. Jag äter nästan aldrig före 12 och brukar stänga ätfönstret efter max 8 timmar (vanligast 6 timmar, men ibland 9).
Lycka till - med både operation och vikt! 🙏
-
Bara ta nya tag 💕💪
Logga in för att skriva en kommentar.