icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Ett citat som har tagit en ny mening för mig på sistone:
“Obstacles are there to signify how bad you want something. Failure is a passageway to success. It’s how you respond to failures or obstacles or those stumbles or brick walls that will ultimately determine your results. You can let those failures hit you square in the face and knock you out for good, or you can get up and fight back. You will always pass failure on the way to success.”

36 år, pappa till två härliga barn. Dags att skärpa sig och hitta konditionen, jag vet att den gömmer sig någonstans längs med springrundorna!

Fokus denna gång är just bättre kondition, mer styrka, mer välmående. Om jag äter bättre, tränar bättre och mår bättre så kommer vikten att följa efter i sin egen takt.

Har försökt gå ner i vikt flera gånger tidigare med varierande resultat. De senaste gångerna för att jag har tränat för hårt i min ovana och allt för stora kropp men framförallt motivation som tryter i frånvaron på framsteg.
20 januari 2015 22:15
1

5 km test och hjälmmössa

Då var det då dags. Femkilometerstestet som avslutade den här träningsomgången.

Vädret verkade lite smålurigt men enligt prognosen skulle Nybban klara sig rätt bra, bara lätt snöfall.

Tyvärr glömde någon informera vädret om detta faktum för jag körde rätt in i ett otrevligt snöoväder som räckte och blev över.

Kom hem och på med träningskläderna. 2XU tightsen var totalt uteslutna, för springa med dem en annan gång.

Det tilltänkta 5 km testet blev ungefär vad jag räknade med. Snö i ansiktet och mycket snö som la sig på vägen och påverkade löpsteget. Försökte hitta spår att springa och det gick faktiskt rätt bra tills det var ungefär en halv kilometer kvar.Då mötte jag en lastbil som kröp fram i vägkanten och mitt tilltänkta löpspår var helt plötsligt blankpolerat och snorhalt. Blev till att kliva ut i modden och farten blev därefter. 5 km och 34:01. 35 sekunder sämre än förra testet som sprangs 1 november på barmark.

Däremot konstaterade jag att jag sprang Sylvesterloppet på samma tid och då var vägarna i mycket bättre skick än idag.

Sammanfattningsvis får jag ändå säga att jag är rätt nöjd men.. hade hoppats på lite mer eftersom jag ändå hade kontakt med mitt årsbästa från förra året ända tills jag mötte lastbilen. Shit happens.

En trevlig upplevelse däremot i all den här snön var den nya mössan. Egentligen är det en hjälmmössa att använda innanför olika sorters hjälmar men den funkade lika bra till träning. Meshpartierna gjorde att mössan ventilerade ut fukten på ett bra sätt och jag flöt inte bort under huvan.

Gillar

Kommentarer

  • 20 januari 2015 22:47
    mita0822

    Lastbilar är då ett bekymmer indecision

    Man får kanske gratulera att du kom hem helskinnad wink

Logga in för att skriva en kommentar.