icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Thea heter jag, eller ja är döpt till Therese men har inte blivit kallad för det de senaste 20 åren.
25 år gammal och bosatt i sundets pärla Helsingborg.
Har fått nog av övervikten och allt vad den för med sig.
Taktiken jag kör för att nå min målvikt är en annan nyans av samma.

Ps: Det är inte personen på bilden som skriver i bloggen :P

En liten hjälpreda till min blogg.
Vissa personer i mitt liv nämner jag vid namn i min blogg och för er som inte vet hur de är relaterade till mig kommer här en snabbgenomgång :P
Gustav: Min sambo
Linus: min 17 årige lillebror, som i september 2012 förlorade sin kamp mot leukemin
Julia: min bästa vän
Annabelle: nära vän till mig och Julias fru.
Elias: Linus bästa vän och nära vän till mig.
16 juli 2013 15:57
12

Uppdatering del två

Tänkte meddela att Thea är vaken och mår efter omständigheterna bra, väldigt medtagen och svag, men är ändå Thea så att säga. Vi som var med när hon vaknade hade blivit varnade av läkaren att hon kunde vara väldigt förvirrad och nästan okontaktbar till att börja med pga medicineringen. Läkaren försökte få en reaktion från Thea (som när hon svarade alltså ännu inte förstått att hon varit nersövd i flera dagar) genom att fråga henne om hon kunde höra, och en ytterst groggy Thea svarade "Jag antingen hör eller fått superkrafter under kejsarsnittet och kan numera höra tankar. Thea hade ännu inte öppnat ögonen och läkaren lyfte på ögonlocken och lyste med en liten lampa i dem och frågade sen Thea om hon kunde öppna ögonen, Thea, som fortfarande var väldigt groggy svarade "tänker inte öppna dem så länge du bländar mig med lampan. Läkaren kommenterade till oss att hon var ovanligt pratglad för att precis vaknat. Hon hälsar och tackar er alla för stödet. Nästa gång bloggen uppdateras kommer det säkerligen vara hon själv bakom tangenterna. Med vänlig hälsning Elias

Kommentarer

  • 17 juli 2013 08:35
    Kul att höra...... Grattis till er son Thea. Och hoppas du kryar på dig snart...... KRAMIZ
  • 20 juli 2013 15:35
    Åhh så skönt att höra att allt går på rätt håll. Och stort grattis till sonen! Kramis
  • 16 juli 2013 17:06
    mita0822
    Tack och lov!! Låter som om hon kommer att krya på sig snabbt :-) Hälsa att vi hejar på henne.
  • 16 juli 2013 18:00
    Flamenco
    Tack för att du berättar. Började allt bli orolig eftersom det var tisdag och det väl var dags för henne och väckas. Jag kan ju inte låta bli att engagera mig i den där fantastiska tjejen, fast jag bara känner henne från MD-bloggen. Du verkar förresten vara en superbra kompis att hålla i handen, precis vad hon behöver!
  • 16 juli 2013 18:52
    gittan52
    Härlig läsning!
  • 16 juli 2013 22:03
    biggan1e
    Jättekul att höra.
  • 16 juli 2013 23:58
    Hej...... tankarna har funnits sen förra gången du skrev.... nu känns de possitivt(tack) hälsa till alla inblandade ;)
  • 17 juli 2013 11:22
    Tack och lov! Så oerhört skönt att höra att hon är tillbaka och sig själv, så mycket det nu går efter omständigheterna. Det är tufft gry i henne. Skickar mängder av grattiskramar!
  • 17 juli 2013 12:56
    kaffe247
    Oj,oj... Här händer det mycket under tiden man är borta/på semester. Tur att de mår "bättre" nu. Önskar lycka och välgång till hela familjen =) Kram på er alla!
  • 17 juli 2013 22:51
    Apetina
    Stort GRATTIS till den lille sonen och skönt att höra att Thea mår bättre. Styrkekramar till er alla!
  • 19 juli 2013 12:12
    sundasara
    goda nyheter! tack för att du engagerar dig! vi är många här inne som bryr oss!
  • 19 juli 2013 21:37
    lejonell
    <3 till Thea och hela familjen

Logga in för att skriva en kommentar.