icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Thea heter jag, eller ja är döpt till Therese men har inte blivit kallad för det de senaste 20 åren.
25 år gammal och bosatt i sundets pärla Helsingborg.
Har fått nog av övervikten och allt vad den för med sig.
Taktiken jag kör för att nå min målvikt är en annan nyans av samma.

Ps: Det är inte personen på bilden som skriver i bloggen :P

En liten hjälpreda till min blogg.
Vissa personer i mitt liv nämner jag vid namn i min blogg och för er som inte vet hur de är relaterade till mig kommer här en snabbgenomgång :P
Gustav: Min sambo
Linus: min 17 årige lillebror, som i september 2012 förlorade sin kamp mot leukemin
Julia: min bästa vän
Annabelle: nära vän till mig och Julias fru.
Elias: Linus bästa vän och nära vän till mig.
31 januari 2012 12:29
15

Pärlor, paprika och obekväm

Idag tänkte jag laga fylld paprika, tror aldrig jag har ätit det, men det ser gott ut på bild iallafall, så det ska jag prova på. Igår kväll kom min vän som jag gett min brudklänning till förbi så vi kunde ta in den så den satt perfekt på henne, tog även på mig jobbet att sy dit pärlor, så det ägnade jag mig åt i gårkväll. Pilligt jobb, pärlorna jag ska sy på tillhör ju de väldigt små rackarna, men tjusigt blir det. och bra sätt att hålla fingrarna ifrån sötsakerna som jag är sugen på. Jag hamnar ibland i en situation jag verkligen avskyr, det är inget som sker ofta, men när det väl händer så hatar jag verkligen det. Situationen är när jag träffar på någon bekant jag inte sett på flera år och de inte vet om vad som hänt mig, men vet att jag varit gift. Igår råkade jag alltså ut för denna situation, jag har inget emot att prata om min man, inte så att jag bryter ihop och börjar gråta så fort någon nämner honom eller så. men igår så kom samtalet alltså in på att jag var gift och hon frågade såklart om vi var lyckliga fortfarande och om vi hade skaffat barn, hur svarar man på en sån sak utan att få den man pratar med att få dåligt samvete? Återigen har jag fått klagomål på min blogg. Detta inlägget fick jag idag fast i en tidigare blogginlägg Hej! Jag förstår att du har ett stort behov av att meddela dig till andra, men borde inte du vara på en sida med diskussionsforum, där det finns människor som har samma behov som dig? Har man verkligen inte rätt att skriva om sitt liv här? Jag förstår ju att många skriver om just mat och bantning här, jag är ju medveten om att det är en matdagbok, men livet är ju så mycket mer än bara mat och bantning. Och jag är ju långt i från den ende som skriver om annat i min blogg. Thea

Kommentarer

  • 31 januari 2012 12:40
    Vidarebefodra till Johan så att denna klagande människa kan lägga av!!! Har dig som favorit och vill absolut att du fortsätter blogga i samma stil! Stå på dig!
  • 31 januari 2012 12:42
    Jag tror inte jag kan kontakta johan, är inte plusmedlem. Men jag skulle hemskt gärna vilja ha klara direktiv på vad som är ok att skriva om här, jag skriver ju mer om min vardag än jag gör om mathållning och träning, och är det inte ok så slutar jag såklart med det. Tack för att du har mig som favorit, så jag vet att inte alls stör sig på min blogg :)
  • 31 januari 2012 12:58
    Om du går in på info, finns det en rubrik där det står kontakta oss. Då borde det komma till Johan eller någon annan som jobbar här. Det ska gå att skicka även om du inte är plusmedlem.
  • 31 januari 2012 13:02
    Bummlan
    Men kära nån!!!! Nu tänder jag till! Är det nåt vi har bloggen till så är det ju för att diskutera. Är det nånstans vi får diskutera fritt och umgås så är det väl här? Jävlar anåda, där rann adrenalinet till!!! Fylld paprika är MUMS!!!!! T o m grönsaksfobikern maken gillar det! Jag gillar att läsa dina blogginlägg och kommentarer. Du har språket, klarsyntheten och en sjujäkla glimt i ögat. Det gillar jag! MERA Thea!!!!
  • 31 januari 2012 13:03
    TAck för infon, då ska jag kila dit och kontakta honom för att få klart för mig om vad som är ok att skriva om här. Det är ju en sak om folk stör sig på min blogg, jag gillar inte allas bloggar heller, men om jag direkt går emot några regler genom mitt sätt att skriva så får jag ju sluta.
  • 31 januari 2012 13:05
    Bummlan: Ja jag tycker samma, jag känner mig lite förvirrad, mer än vanligt alltså :) Då hoppas jag att paprikorna kommer ut fina ur ugnen och inte som svarta stenhårda saker hehe.
  • 31 januari 2012 13:05
    Bummlan
    Så länge man inte attackerar folk med hårda tillhyggen eller oschyssta personagrepp tror jag inte man begår några regelbrott! Högt i tak är det! Och jag vill ha mer Thea och mindre bitterfittor!
  • 31 januari 2012 13:07
    Det är ju valfritt att gå in på bloggarna. Vill man inte läsa just din, så är det väl bara att bläddra vidare! Låter som att någon är lite sotis...
  • 31 januari 2012 13:09
    Hårda tillhyggen (min mat som blir till det, kastas i slasken och inte på folk :P) eller personangrepp gillas inte. Dessutom är det ju enkelt att undvika bloggar man inte gillar. Jag kör mitt race så länge jag inte får en personlig tillsägelse från Johan att sluta :)
  • 31 januari 2012 13:35
    Bummlan
    Klokt beslut. Och du har din armé bakom dig som, vänligt men bestämt, uppfostrar oupfostrade inhoppare. Bara ge ett tecken :) Och börja för tusan spara på de hårda maträtterna, du vet aldrig när du an få användning för dem :)
  • 31 januari 2012 14:29
    Jag är helt enig, om personer inte vill läsa om just det som du eller jag skriver om så låt bli att gå in för skjutton, när stå på dig, Inte handlar mina bloggar om at hela tiden, O just dom där jobbiga situtionerna kan vara hemska, o du är nu gullig när du i förstahand tänker på henne,, det är bara att prova vaar så diplomatisk det går, Fyllda paprikor är skitgott, ibland så har jag bacon kokt ris Svamp o ost i, skitgott Stå på dig tjejen
  • 31 januari 2012 15:12
    Bummlan: oh en armé låter trevligt, precis som dumbledore (kan vara så att jag sett för mycket på harry potter) Jaropi: Ja förstår inte riktigt vad jag skriver som stör folk så väldigt, en vill att jag ska sluta blogga och en att jag lämnar sidan och söker mig till något forum :) Ja det är svårt att förklara situationen utan att få den jag pratar med att få stora förskräckta ögon, jag har inget emot att de frågar, de kan ju inte veta om de inte pratat med mig på flera år, men det är svårt att lägga fram faktan utan att den jag pratar med ser besvärad ut. Antar att det är något jag får leva med. Ser verkligen fram emot min middag nu och ber till matgudarna att de ska vara på min sida så inte maten blir kolsvart.
  • 31 januari 2012 15:13
    Bummlan
    Jag håller tummar, tår och tand för tunga för Theas paprikor :)
  • 31 januari 2012 16:23
    Ja börjar nästan bli lite nervös här, snart dags att påbörja maten, jag laddar mentalt nu haha.
  • 31 januari 2012 16:41
    Bummlan
    Värm ugnen i gd tid så du inte behöver sätta på grillen för att få upp värmen. Det är lätt att man glömmer den. Märkte jag när jag bakade matbröd en gång :) HEJJA HEJJA!

Logga in för att skriva en kommentar.