icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Thea heter jag, eller ja är döpt till Therese men har inte blivit kallad för det de senaste 20 åren.
25 år gammal och bosatt i sundets pärla Helsingborg.
Har fått nog av övervikten och allt vad den för med sig.
Taktiken jag kör för att nå min målvikt är en annan nyans av samma.

Ps: Det är inte personen på bilden som skriver i bloggen :P

En liten hjälpreda till min blogg.
Vissa personer i mitt liv nämner jag vid namn i min blogg och för er som inte vet hur de är relaterade till mig kommer här en snabbgenomgång :P
Gustav: Min sambo
Linus: min 17 årige lillebror, som i september 2012 förlorade sin kamp mot leukemin
Julia: min bästa vän
Annabelle: nära vän till mig och Julias fru.
Elias: Linus bästa vän och nära vän till mig.
12 juni 2012 13:21
8

Middag, shopping och städning

Sitter här och väntar på att mitt shoppingsällskap ska komma och hämta upp mig, hon är världens underbaraste, men hon borde skaffa sig en klocka, gärna modell väldigt stor, som gärna låter när hon ska infinna sig någonstanns, hon skulle kommit kl 12, kl är nu efter kl 13 för den som inte har en klocka att tillgå och ännu har hon inte dykt upp, jag smsade henne och undade om hon var på väg när kl var 12 15, hon bor typ 10 minuters gångväg härifrån men ska alltså komma med bil så vi kan köra och shoppa, och till svar fick jag att hon skulle komma strax, bara att inse att hennes strax inte riktigt är som mitt strax då det gått snart en timme sen hon skrev det. Jaja går ingen nöd på mig, men rastlösheten börjar ta över mitt väsen lite och eftersom jag aldrig fick städat något i går, trots att jag tänkte göra det, varför är det så lätt att fastna med andra saker när det vankas städning? jag ägnade hela dagen och kvällen vid youtube och tittade på klipp från starkidskonsert, nu kan man ju fråga sig hur jag lyckas ägna typ halva dygnets timmar åt att se en konsert i efterhand som inte på långa vägar var så lång live, svaret är enkelt, dagens kameror är så bra på att filma, så man får både bra ljud och bra bild och det är lite förtrollande helt klart så jag sjönk in i min egen lilla värld och det är ju inte bara en person som lagt upp klipp från konserten utan de är många som gjort det och självklart var jag tvungen att se samma låtar fast från olika vinkar och fokus på olika personer haha, plötsligt hade hela dagen gått och det var långt in på natten, och än stod både dammvippa och dammsugare och mopp orörda i ett hörn. Och just nu är rastlösheten så stort så jag funderar på att börja städa, men undrar om det är lönt, då kommer hon säkert. Får se vad vi väljer för ställe att äta middag på, är inte sugen på något speciellt så jag låter min försenade vän bestämma var vi ska äta. Förutsatt att hon dyker upp snart, annars tar jag ifrån henne den äran ;P Jag måste köpa parfym, jag kan inte hitta min favoritpafym någonstanns, helt slutsåld, och antar att den inte tillverkas längre, så kan de ju inte göra med min favorit, så nu står jag helt handfallen och vet inte alls vad jag ska välja för parfym, är så jobbigt att lukta på massa parfymer om man inte alls vet vad jag är på jakt efter, till slut blir näsan helt bedövad och allt lukta likadant. får väl lukta igenom så många näsan tillåter och sen köra räkneramsa på de jag tyckte luktade gott eller något. Tänkte jag skulle inhandla träningskläder, inte för att jag egentligen behöver jag tränar mest hemma på min cross, men de kläder jag tränar i börjar bli lite väl stora och faktiskt skava mot kroppen på ett mindre skönt sätt, så tänkte köpa något i rätt storlek som är bekvämt. Thea

Kommentarer

  • 12 juni 2012 17:45
    Jag gillar blommiga parfymer och brukar ha escadas sommardofter.
  • 13 juni 2012 07:59
    Så sjukt konstigt! Jag tittade igår och då fanns den, men idag är den borta. Är rätt säker på att jag inte var full också, för jag var på jobbet. =P Aja, kul att du hittade nåt annat.
  • 14 juni 2012 19:48
    Haha min vanliga otur med andra ord, förstår inte varför den sålt slut överallt, jag har köpt den via nätet tidigar, men ja det var väl en tillfällig doft så nu får jag stå mitt kast för att jag gillar den, hittar jag den online kommer jag hamstra haha.
  • 12 juni 2012 13:26
    Hoppas att ni får en trevlig shoppingtur när väninnan väl dyker upp! När det gäller parfymer så fick jag ett tips en gång att man ska lukta på max 5 parfymer och hittar man inte det man söker så ska man låta näsan vila i minst en kvart innan man kan lukta på ytterligare fem.. Det jag tycker är svårast med parfymer är att veta vilken som kommer att stanna på just mig. Köpte en gång Elizabeth Ardens Green tea och den höll sig max en halvtimme på mig medan den varade hela dagen på min mamma!
  • 12 juni 2012 13:34
    Tack så mycket, ja om bara behagar dyka upp så, helst innan affärerna stänger :P Tack för tipset med parfymen, ska jag helt klart tänka på. Ja jag har haft marc jacobs rain i flera år och nu hittar jag den inte någonstanns, varken på nätet eller i affär.
  • 12 juni 2012 14:02
    Är det Splash rain du menar? Jag handlar alltid mammas gamla version av Chloe från Parfym.nu och de har den iaf. Dem har nog något magiskt lager av parfymer som utgått. =P
  • 12 juni 2012 14:17
    kaffe247
    Ha så kul! Städa kan du göra sen =)
  • 12 juni 2012 21:57
    Chimalia: Japp precis den är det, men jag hittade den inte på parfym.nu, får fram en del andra marc jacobs parfymer men inte rain, skulle inte förvåna mig den hunnit ta slut, den är slutsåld över allt där jag har letat. jag köpte en annan marc jacobs parfym. Ska kolla upp dofterna som ni tipsar om Anne och Elimi.

Logga in för att skriva en kommentar.