icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Thea heter jag, eller ja är döpt till Therese men har inte blivit kallad för det de senaste 20 åren.
25 år gammal och bosatt i sundets pärla Helsingborg.
Har fått nog av övervikten och allt vad den för med sig.
Taktiken jag kör för att nå min målvikt är en annan nyans av samma.

Ps: Det är inte personen på bilden som skriver i bloggen :P

En liten hjälpreda till min blogg.
Vissa personer i mitt liv nämner jag vid namn i min blogg och för er som inte vet hur de är relaterade till mig kommer här en snabbgenomgång :P
Gustav: Min sambo
Linus: min 17 årige lillebror, som i september 2012 förlorade sin kamp mot leukemin
Julia: min bästa vän
Annabelle: nära vän till mig och Julias fru.
Elias: Linus bästa vän och nära vän till mig.
21 april 2012 15:49
3

Kazoo, bättre och sämre

Jag börjar repa mig i handen och armen, skönt, det gör inte alls lika ont längre, har fortfarande lite svårt att röra på fingrarna och efter ett återbesök hos läkaren så verkar det som bettet förstört lite mer än jag trodde från början, kommer förmodligen krävas lite sjukgymnastik för att få handen att funka normalt igen, trist och japp jag är orolig för att inte kunna använda handen som jag brukar, med tanke på att jag ägnar mycket tid att spela diverse instrument så vore det en stor förlust om handen är skadad så jag inte kan det. Söta Linus förbarmade sig över mig häromdagen och gav mig en liten present pga att jag var lite nere, i paketet låg en kazoo, vet inte om det heter något annat på svenska, men iallafall en liten sak som man får ljud i genom att nynna in i den typ. Så att jag trots min tillfälliga skada kan göra någon musik haha, han är så söt. Kan ju inte direkt träna som det är just nu, viktnedgången hänger enbart på maten, funkar bra, fördel med skadan det är vääldigt omständigt att få i sig mat med kniv och gaffel eftersom jag inte kan hålla något bestick med högerhanden fortarande, så någon chans att överäta är det då ingen risk för. Och något sug för att småäta finns inte heller. Är på hemmaplan igen då Gustav kom hem från sin resa i går, mysigt att vara ompysslad hos mamma och pappa och att umgås med Linus så mycket, men skönt att vara omgiven av mina egna saker och bli ompysslad av G. Thea

Kommentarer

  • 21 april 2012 19:04
    mita0822
    Tråkigt som bara den, hoppas du har en bra försäkring. Glöm inte att få skadan dokumenterad.
  • 22 april 2012 18:12
    Som Mita säger, få skadan rejält dokumenterad med allt vad intyg heter. Personligen blir jag väl bekymrad om din försäkring måste täcka det här eftersom du knappast kan anses som vållande till den här skadan. Den försumlige hundägaren borde stå för allt det här och mer därtill, inklusive sveda och värk. Enda trösten i det hela är ju att viktnedgång är egentligen helt beroende på om maten funkar och träning är mer för välmående och grädde på moset.
  • 23 april 2012 13:40
    Mita: jo en bra försäkring har jag, behövs med tanke på den olycksfågel jag är :P Nädå skadan dokumenterades på sjukhuset så det är lugnt. Har faktiskt inte tänkt tanken på försäkringen. så tack för den upplysningen. Tolwyn: Jo hundägaren betalar mina sjukhusräkningar. Pengarna är dock minsta problemet, oron för att inte kunna använda handen normalt är större. Ja så sant så, vågen var snäll mot mig idag så det går bra att minska i vikt utan motion också visst.

Logga in för att skriva en kommentar.