icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Thea heter jag, eller ja är döpt till Therese men har inte blivit kallad för det de senaste 20 åren.
25 år gammal och bosatt i sundets pärla Helsingborg.
Har fått nog av övervikten och allt vad den för med sig.
Taktiken jag kör för att nå min målvikt är en annan nyans av samma.

Ps: Det är inte personen på bilden som skriver i bloggen :P

En liten hjälpreda till min blogg.
Vissa personer i mitt liv nämner jag vid namn i min blogg och för er som inte vet hur de är relaterade till mig kommer här en snabbgenomgång :P
Gustav: Min sambo
Linus: min 17 årige lillebror, som i september 2012 förlorade sin kamp mot leukemin
Julia: min bästa vän
Annabelle: nära vän till mig och Julias fru.
Elias: Linus bästa vän och nära vän till mig.
17 mars 2012 22:30
8

Filmmys, karaoke och tröstisar

Var som jag sa igår på middag hos några goda vänner, de bjöd på plankstek, väldigt gott. Efter middagen var det tänkt att vi skulle sjunga karaoke, men jag som inte kan sjunga och inte alls var sugen på att vara med hade garderat mig, jag slogs hemma av tanken att det förhoppningsvis var sången i sig det var ute efter inte själva karaoketävlingen så jag plockade med mig gitarren hehe, och jag hade tur att de var snarare sugna på att sjunga och inte lika mycket på att tävla. Jag gillar att sitta och spela gitarr på fester, det gör att jag inte kan äta onyttigheter även om jag skulle vara sugen. Var ute en runda med min vän som är nybliven mamma var och skulle hjälpa henne köpa lite saker till Liten som har fått ett namn nu, men här i bloggen fortsätter jag kalla henne för Liten. Iallafall så lallade jag allmänt runt i affären och fick mina ögon på det förmodligen sötaste plåster jag sett, och jag var ju bara tvungen att köpa ett gäng för att ge till mina vänner som har barn i passande ålder för sånna, och jag erkänner en packe stannar kvar hos mig, de är ju så söta, de är förmodligen totalt opraktiska osv, men sötheten får vinna över det praktiska. Gustav är på svensexa idag, själv har jag en lugn lördagskväll, Linus kommer snart hit så vi ska kolla på film. Hoppas ni alla har en trevlig lördagskväll. Thea

Kommentarer

  • 17 mars 2012 23:20
    mita0822
    Tänk vad dom kan hitta på! Håller med om att dom är urgulliga.
  • 17 mars 2012 23:52
    Ja verkligen, de är så söta, jag satte en på Linus arm haha, han somnade i soffan när vi tittade på film så jag passade på att roa mig :P
  • 18 mars 2012 07:59
    Jag ger mig den på att karaokemaskinerna är ett samarbete mellan videokameratillverkarna och funniest videos för att säkerställa tillgången av dråpliga filmer. Har inte sett just dem plåstrerna innan men det blir lite extra arbete med dem. Barnen ska ha plåster för ALLT. Vi har instiftat regeln inget blod, inget plåster.
  • 18 mars 2012 13:28
    Haha ja där har vi det, helt klart är det så. Haha ja jag har märkt det ibland när vänner med barn kommer hit och de har plåster på diverse ställen så har jag frågat oj vad har du hittat på och barnen svarar glatt, ingenting. Så då tycker jag de där gosedjursplåsterna passade bra haha, där var mer traditionella plåster med i packen också. Haha brossan som jag satte ett plåster på armen på tyckte de var ganska söta och jag tror han behöll plåstret på haha.
  • 18 mars 2012 14:26
    mita0822
    Ja, plåster är bra, har mött en del människor på min "livsväg" som skulle haft dom tvärs över munnen också. Men det hade ju varit synd på så fina plåster som dina. Idag är det tvättrumsstädning och lite annat kul. Tänk vad man kan samla på sig i skåpen... Jag hade nästan väntat mig att du skulle ta ton på festen, tänk att du var så lurig att du tog gitarren med. Nåja, huvudsaken att både du och övriga gäster hade trevligt. Din brorsa kanske gillar plåstren så pass att han kommer och ber om ett nytt:)
  • 18 mars 2012 14:33
    mita, det är det man har silvertejp till. ;)
  • 18 mars 2012 14:39
    mita0822
    Ja, man har mött en del som hade krävt det:D
  • 18 mars 2012 15:00
    Mita: Haha ja mina föräldrar hotade mig ofta med att sätta tejp över munnen på mig då jag var liten, haha hade inte så mycket verkan på mig jag pratade och pratar fortfarande lika mycket. Haha ja jag har mina ljusa stunder, och jag känner mig ganska nöjd med att jag tog med gitarren. Haha jag kanske skulle ge honom ett paket också, min hämnd för att han somnade under filmen med mig som kudde tog inte riktigt den vändningen jag trodde. Fick nyss ett sms från hans flickvän där hon undrade var jag köpt plåstren haha.

Logga in för att skriva en kommentar.