bebisväntan och inneskor
Idag har varit en otroligt lång dag, med seg lång väntan, julafton som annars lätt blir en lång dag med väntan på tomten förlorar med hästlängder mot i dag.
4 i morse ringde Elias och sa att de var på väg till förlossningen.
Mååånga långa timmar senare blev Elias och Maja föräldrar till en dotter.
Flickan är tilltalsnamnslös men hon innehar redan sitt andranamn, vilket är Thea, jag är stolt som en tupp, av alla namn här i världen och av alla människor hon kan få ett namn ifrån valde de mig och mitt namn.
Dagens långa väntan har varit produktiv för mig.
Jag frös extremt om fötterna och i normala fall hade jag ju satt på mig ett på tjocka strumpor.
Men idag kände jag att jag måste fördriva tiden med något annat än stirra på telefonen, så jag tänkte, jag virkar mig ett par inneeskor.
Och då jag virkat sneakers till bebisar tidigare tänkte jag sånna kunde vara kul.
Mönster till bebisvarianten är inga problem att finna på nätet, vuxenvarianten däremot var lättare sagt än gjort, men med flertalet beskrivningar så lyckades jag pussla ihop en sko som jag var nöjd med, borde ju faktiskt kommit ihåg att jag har två frusna fötter och alltså är två skor att föredra.
Den lilla tabben gjorde att mina skor inte blev helt identiska, jag glömde helt enkelt att jag skulle göra två skor, så när sko ett var klar, kom jag knappt ihåg hur jag gjort.
Lagom till jag knåpat ihop sko nummer två ringde en st väldigt stolt nybliven pappa.
Så här sitter jag med varma gosiga inneskor på fötterna, och i stort sett bara väntar på att få komma och hälsa på den nyblivna föräldrarna så jag kan bekanta mig med nytillskottet till deras familj.
Det är helt klart en väntan värd att vänta på.
Thea
Gillar
Kommentarer
-
Hälsa Elias och Maja ett hela MD-familjen vill säga grattis :-)
-
Nämen guuuuuuuuud va snygga!! Vad ska du ha för ett par svarta i stl 39? :D
-
Vad roligt!
-
Vad bra att använda väntan till något konstruktivt. Fina blev de också!
-
Grattis, får man väl säga. Du blir väl nästan som...faster då eller. Säger som Lejonell, hälsa de nyblivna föräldrarna från MD-familjen.
-
Grattis Elias och Maja till det nya lilla livet!
Och vilket bra tips att virka sneakers, det kommer jag att kopiera som omväxling till alla randiga raggsockor med korta skaft (innetofflor/skor) som jag stickar för försäljning åt Röda Korset.
-
Ladyfat: Hehe får nog först lära mig göra två identiska dojjor innan jag funderar på sälja dem
Lissalo: Ja undrar om Elias är fullt medveten om hur odräglig jag kommer bli tack vare deras namnval hihi.
Choklado: Mycket roligt, jag trampar runt på små moln.
Lejonell: De hälsar och tackar.
Gittan: Ja tiden gick snabbare helt klart, och de parerade in det så bra att föda strax efter jag var klar
Svalu: Ja jag känner mig helt klart som en faster till henne, och lär garanterat skämma bort henne lika mycket som mina övriga syskonbarn.
Donnina: Ja virka på, hoppas du är bättre på att få två likadana hihi.
Logga in för att skriva en kommentar.