icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Hej. Har tänkt försöka bli lite mindre. Har provat LCHF och vet att den fungerar, men vill inte ta steget fullt ut av olika skäl. Har sedan starten hunnit pensionera mig, lite i förtid. Håller dock samma vikt, drygt 10 kg för mycket. En uppgång som accelererade när jag började medicinera för magen för några år sedan. Tills jag provade LCHF. Kolhydratnedskärningen behåller jag från LCHF-dieten. Blev hellurad av Livsmedelsverket på 70-talet då man uppmanades att äta "68 skivor bröd om dagen".
4 december 2014 09:21
5

Viktminskning

Ned 0,1kg på två timmar. Inte illa. Fast inte med mat utan med verktyg. Ja, ni gissade rätt. Antar jag. Operation.

Den gick bra, enligt kirurgen. Själv vet jag inte, var liksom inte där. Åtta timmar på uppvak är väl inte poppis, men kanske nödvändigt.

Sitter nu på sal och latar mig och tas om hand av alla dessa duktiga men ack så underbemannade sköterskor.

Sköt om er.

Gillar

Kommentarer

  • 4 december 2014 21:16
    Donnina

    Snar bättring!!smiley

  • 4 december 2014 17:58
    mita0822

    Krya på dig!!

  • 4 december 2014 09:34
    Tita

    Så skönt att det är över och ditt humör verkar det inte vara nåt fel på heller. Pyssla om dig och bli i form till jul. 

    Ja visst är det hemskt att vi värderar maskiner och det hårda i tillvaron mer än människan. Jag har varit i branschen i 40 år och har aldrig förlikat mig med att det har varit så. Jag skulle gärna både sköta och låta bli att sköta de jävlar som förhandlar/förhandlat våra löner! 

    Oj nu tryckte du på en ömtålig knapp!

    Sköt om dig riktigt bra!!

  • 4 december 2014 09:57
    utter

    Hoppas att allt går fortsatt bra!

     

    Låt dig pysslas om riktigt ordentligt nu av sjuksköterskorna! :-)

  • 4 december 2014 13:07

    Sköt om dig så gott du kan! Jag har tänkt en del på hur du har det nu när du opereras. Vad bra att jag fick veta det.

Logga in för att skriva en kommentar.