icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Hej. Har tänkt försöka bli lite mindre. Har provat LCHF och vet att den fungerar, men vill inte ta steget fullt ut av olika skäl. Har sedan starten hunnit pensionera mig, lite i förtid. Håller dock samma vikt, drygt 10 kg för mycket. En uppgång som accelererade när jag började medicinera för magen för några år sedan. Tills jag provade LCHF. Kolhydratnedskärningen behåller jag från LCHF-dieten. Blev hellurad av Livsmedelsverket på 70-talet då man uppmanades att äta "68 skivor bröd om dagen".
9 december 2014 11:37
1

En odödligs bekännelse

Ny dag. I övrigt inget nytt. Samma kropp, samma trösklar att kliva över. Visst märks förändringar, men i så små doser ännu, att det kan få stå som " same  procedure as last day".

However, om jag nu ska fortsätta på inslaget språk, hade väl inte trott på något "enveckasmirakel" heller. Från ödödlig till lätt sårbar. hehe smiley Fram till femtioårsåldern åtminstone fanns ju inget som kunde stoppa mig. Allt som andra och äldre drabbades av kunde bara inte nå mig. Nej tusan heller. Kärnfrisk, atletisk, snabb, uthållig, sny...nåja, oful då. Allt. You name it.

Men tiden har hunnit ikapp mig. Nyblivet vårdobjekt. Morgnarnas förhoppning, att få på mig strumporna under tre minuter utan ansträngning. frown Jo minsann. Men den dagen kommer. Lika säkert som jag en gång varit odödlig. Jag som hade som mål att dränera om huset. Inte trodde väl jag, "superman himself" skulle behöva dräneras själv. Vad drömmar kan gå i stöpet.

Vad jag vill säga är, ta vara på era kroppar och själar. Nu rår vi inte över allt elände, men det går att förbättra oddsen när vi väl hamnar i trångmål. Jag får tacka mina sedan ungdomen strävanden att hålla uppe konditionen. Sånt märks särskilt tydligt när sjukdomar och skador ska rehabiliteras.

För en stund sedan mulnade det på rejält. Snö annalkas. Men, som en tanke, hann jag fram med kameran för bara tjugo minuter sedan och fångade solens målning av träden som står igenrimmade i tio graders kyla.

Ha en bra vinterdag allihop.

 

 

 

Hur vackert kan inte naturen måla upp

Gillar

Kommentarer

  • 9 december 2014 11:55
    utter

    Du är klok! Man kan inte hjälpa att man blir sjuk eller skadad, men har man en bra grund att stå för så har man mycket bättre förutsättningar för att klara sig bättre efteråt!

Logga in för att skriva en kommentar.