icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Hej. Har tänkt försöka bli lite mindre. Har provat LCHF och vet att den fungerar, men vill inte ta steget fullt ut av olika skäl. Har sedan starten hunnit pensionera mig, lite i förtid. Håller dock samma vikt, drygt 10 kg för mycket. En uppgång som accelererade när jag började medicinera för magen för några år sedan. Tills jag provade LCHF. Kolhydratnedskärningen behåller jag från LCHF-dieten. Blev hellurad av Livsmedelsverket på 70-talet då man uppmanades att äta "68 skivor bröd om dagen".
11 december 2014 08:58

Ack så sårbart

Där ser man. Det var därför. Nu var det inte jag. Jag lovar. Min irritation och frustration mot dessa sajter skulle aldrig ta sig sådana former. Jag bedyrar och försäkrar. Tror ni mig nu då? Tack.

Att Telias internet låg nere stor del av eftermiddagen igår berodde på en attack mot en spelsajt?? Jo tydligen. Sajtens trafik går tydligen via någon/några av Telias servrar och detta stoppade delar av deras internet.

http://www.dn.se/ekonomi/attack-mot-spelsajt-drabbade-teliakunder/

Var det någon missnöjd förlorare? wink Eller anhörig till någon spelmissbrukare. Vilket det nu än handlar om så kan jag nästan förlåta denne någon. Trots de besvär och irritation tilltaget ställde till med. Ni som läst mina inlägg vet min åsikt om dessa moderna påfund som parasiterar på en del människors svaghet. Precis som en del av oss har svårt motstå all godisreklam, matreklam och till exempel alkoholreklam, så dras en hög med spelsugna till detta påfund. Och Sverige får inte, genom EU-medlemskapet, förbjuda de utländska nätsajterna från att annonsera i landet.

Till syvende och sist ser vi dessutom hur sårbart vårt internetberoende samhälle är. Vilken främmande makt som helst skulle kunna slå ut all viktig samhällsfunktion, som media och kommunikationer likt tåg och flyg med mera, med mera. Tekniken styr mer våra liv istället för att vi styr tekniken.

Surfa försiktigt kamrater

Gillar

Kommentarer

  • Ingen har kommenterat detta inlägget.

Logga in för att skriva en kommentar.