icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

majsan81s blogg

58 kg 22980
Hej svejs!

Mitt mål är att komma ner till 58-59 kg.
-Äter efter 16:8, -Försöker springa två gång i veckan, -Gå 10 000 steg varje dag och undviker mjöl.

// Hösten 2020
15 september 2020 18:28
2

Jag går ner minst 1 kg under veckan.. eller??

Det var ett tag sen nu.. 

Men man kanske kan säga att efter nästan 2 veckors förkylning så har jag inte riktigt kommit tillbaka på rätt spår..

Vilka dagar brukar ni väga och mäta kroppen på?
Jag kanske skulle byta dag? Vad tror ni?
Jag gör det alltid på måndag morgon, men nackdelen är att det vikten oftast ligger på topp då.. och under veckan när jag ibland kollar lägger så har jag kanske gått ner 1 - 1,5 kg men så kommer helgen och så pang! så är veckans arbete förstört!

Så till helgen blir det extrakontroll med vikt, matintag och hoppas på det bästa!! 💪👊

Ett nytt litet mål är att gå 10 000 steg per dag. Vilket jag klarar av på mitt arbete, måndag till onsdag. Men fredag, lördag och söndag får jag jobbar ihop dem 😀🏃‍♀️🚶‍♀️

 

Kommentarer

  • 15 september 2020 19:09
    gittan52

    Det spelar egentligen inte någon roll vilken dag du väger dig, om du vill tänka långsiktigt. Jag tänker att oavsett om du väger mer då än innan helgen t.ex. så borde ju vikten sakta minska från ena måndagen till nästa. wink

    Jag väger mig varje dag men hade tidigare fredagar som veckovägning och beroende på vad jag vägde då så kunde jag tillåta mig, eller inte, något extra till helgen.

    Nu har jag istället börjat titta på min medelvikt över veckan, dvs summan av alla viktmätningar dividerat med sju, eftersom jag tycker att det är mer rättvist.

    Vad skulle syftet för dig vara med att byta dag?

     

     

  • 18 september 2020 14:32

    Tack för svar..
    Jag hade svart ett långt svar.. men nu försvann det!! crying

    Men jag är iaf en rutin tjej så jag kommer inte ändra väg-dag nu. 
    MEn denna veckan har jag extra koll på vågen och mitt tänk med mat- och kcal intaget... 

    Skulle jag byta dag så kanske för att känna att man lyckas lite bättre.. angel

    Fortsättning följer ... 

Logga in för att skriva en kommentar.