icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Hej vänner!

Jag var under 2010 väldigt aktiv på matdagboken och tappade 10 kg med följd av viktpendling. Idag har jag lyckats ta mig ur ett dåligt beteende och har en stadig vikt och mycket mer hälsosamma tankar kring mat och träning. Mitt mål nu är att bli starkare och gå ner ytterligare några kilo. En dröm jag har är att kunna göra 5 chins. Idag kan jag knappt en. 

Jag är en student som pluggar till webbutvecklare, älskar hälsosam kost och fitness. Om ni är mer intresserade av nyttiga recept och inspiration till träning kan ni kika på min blogg www.nirakander.se  

Kram! 
10 mars 2012 12:01
2

Tips för alla brödälskare - 46 dagar kvar.

Ja som sagt åt jag frukost idag för första gången på länge. Eftersom jag bor hemma för tillfället får man anpassa sig till övriga familjens matvanor en hel del. Inte alltid det optimala för viktminskning men man får göra det bästa av situationen. Idag hade pappa köpt ett nytt bröd som var rätt intressant. (Han blir rätt påverkad av mig eftersom jag ofta sitter och läser på innehållsförteckningen på allt jag äter och kommer med en åsikt.) Det hette Ny start! Blåbär och är märkt med en LCHF symbol. Kollade innehållsförteckningen såklart och brödet håller ganska bra mått för den som inte kör med strikt LCHF. Det var faktiskt riktigt gott. Lite småsegt men ändå mjukt och saftigt.

Kommentarer

  • 10 mars 2012 12:59
    Twix
    Ser intressant ut, kanske något man ska testa.
  • 10 mars 2012 21:05
    Ja om man inte orkar eller kan baka eget så är det ju perfekt liksom :)

Logga in för att skriva en kommentar.