icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Nu friska tag mot samma mål som tidigare.
28 augusti 2015 12:39
1

Känner mig lat idag

Idag tror jag att jag helt låter bli att göra något. De känns så. Har endast tagit det lugnt hittills. Jag har en ledig dag och har egentligen massor att göra. 

Hittills har jag suttit och lyssnat på bra musik och googlat på en massa som jag funderat på. 

Jag vet att jag ibland vill ha sådana dagar men det som gör att det inte känns bra är att det snurrar runt i mitt huvud att jag borde strunta i min styrketräning och konditionsträning idag. 

Jag jobbar hela helgen och har som sagt tidigare bestämt att jag kör styrketräning på vardagarna. Så jag kan inte riktigt förstå min ovilja att träna idag.

Det kan ha en del med att det har blivit en del förändringar på min arbetsplats. Jag känner mig en aning orolig för det.

Jag tror jag kör styrketräningen och samtidigt fortsätter lyssna på den musik jag nu lyssnar på. Det är också en bra kombination. Hur det blir med konditionsträningen återstår att se efter jag väl gjort styrketräningen. 

Bland det viktigaste för min del som jag också planerat att göra är att laga en stor kycklinggryta. Sen ska jag frysa in i portionsförpackningar. Jag behöver laga till mat så jag lätt kan värma så jag inte äter bättre och mer planerad mat.

Gillar

Kommentarer

  • 28 augusti 2015 13:41

    Ibland har man såna dagar helt enkelt, ibland får man göra det man kan helt enkelt ocg vara nöjd med det. I gengäld hoppas jag du får en sån där energi-dag, som motpol :-)
    Pepp!

Logga in för att skriva en kommentar.