icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

Magsi56s blogg

LCHF 121283
Pensionerad och passionerad golfare som behöver stöd, pepp och inspiration när det gäller mat. Mår bäst när jag styr upp maten med hjälp av denna dagbok.
30 januari 2025 07:38
5

Rädd för hunger

Godmorgon vänner!

Klockan är bara strax efter sju men känns som mycket mer. Blev ju tidig start idag. Upp 05:30 för att skotta av och fram bilen då jag skulle bege mig upp till byn och mitt näst yngsta barnbarn vars förskola håller stängt idag.  
Det hade snöat på ordentligt i natt så det fanns en del jobb! Sen var det bara att hålla tummarna att plogbilen varit i farten.. och phu... det hade den! 
 

Så nu äntligen frukost här på Klockarberget

43f3c038-976b-4ae9-aa96-024a3a934db4.jpeg

 

Jag har ju skött intagen riktigt bra hittills i veckan. Försökt ta ett djupt andetag och hejdat mig när suget kommit. Eller suget.. vet inte om det är ett sug som kommer. Kanske bara en rastlöshet eller dum vana? Inte hunger i alla fall.. eller? Och om det nu skulle vara en hungerkänsla. Inte behöver det vara nåt farligt.  Nån här skrev ett inlägg om att "surfa på vågen" Nåt om att andas, stå lugnt på brädan och vänta ut vågen. 
Jag har fått en hel del tips och "verktyg" här på Matdagboken. Gäller bara att komma ihåg var man lagt dom 🥰🌸

 

(I kväll början dansen!!!!!! 😍)

Gillar

Kommentarer

  • 30 januari 2025 07:58
    gittan52

    Surfa på du! wink

    Jag har varit ”rädd” för att bli hungrig i många år. Det tror jag beror på tiden i tonåren då jag oftast ratade skolans lunch och fick ont i magen på grund av magkatarr, som väl i sin tur berodde på stress och prestationsångest. Så jag åt ofta i ”förebyggande syfte”.

    Nu är jag lite klokare. angel

    Hoppas att du får kul på dansen ikväll!

  • 30 januari 2025 08:02
    BirtheX

    Tack för påminnelsen.. Ja hungern (eller om det nu är suget) är ju inget farligt fast vår reptilhjärna från förr tror det. Då vi lever här i överflödet behöver vi ju inte jaga upp vår mat precis.. Sitta lugnt i båten, när jag kommer ihåg så brukar jag ta tid på suget och upptäcka hur otroligt kort mitt är i alla fall.

    Hoppas du får en toppendag! heart Skönt det gick fint att skotta fram bilen. wink

  • 30 januari 2025 08:12
    MagganD

    Jag kommer ihåg en jäla massa! Att Buddha från början hette Sidharta Gautama, att slaget vid Hastings var år 1066, att de tre vise männen hette Kaspar, Melchior och Baltasar, födelsedatum på tidigare klienter/brukare, telefonnummer (fasta nummer med riktnummer) till barndomsvänner m.m.

    Men jag har ingen aning om vad jag gör på Ica om jag inte har med mig en inköpslista! Och jag kan ha hemsk kramp en kväll och ändå äta samma skräp dagen därpå! 🙈😫

    Hjärnan är verkligen ett spännande organ... *skrattar*

    Men sådant som "satt sig" är bra för det behöver jag inte komma ihåg. 👍 Jag äter i stort sett aldrig före 12 till exempel, reflekterar egentligen inte över det längre.

    Men det är ju en process som kan ta tid innan man kommer dit. Och ovanor har en tendens att sätta sig snabbare än goda vanor... 

    Hur som helst är jag glad att du fått skottat och att din äggmacka är på plats! 👍😁

  • 30 januari 2025 08:15
    BirtheX

    Tack för dagens första skratt MagganDlaugh

  • 30 januari 2025 08:56

    Att komma förbi och bort från den där oron, rastlösheten vore skönt. I alla fall att göra nåt vettigt av den. Finns ju massor; städa kökslådor, dammtorka, ta reda på tvätt.. ja listan kan göras hur lång som helst så inte sjutton behöver man stoppa fingrarna i kylen..

    wow, vilket väder, nu snöfallet dragit vidare och ljuset vaknat:

    e9d6fbef-2ee8-49fe-b896-49199315a7e8.jpg

Logga in för att skriva en kommentar.