icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

LadyG tar nya tag!

16:8 6886012
Matglad bullmamma i löparskor. Jag drömmer om en vältränad figur, något jag inte ens vågade hoppas på förut. Mitt mål var först att komma ner på ett BMI under 30 och därefter sakta men säkert, envis som en mula, försöka skaffa mig den där vältränade kroppen som hägrat i drömmarna. Beväpnad med den kunskap jag förvärvade vid den resan gör jag en liknande resa en gång till för att bli av med mina gravidkilo och åter kunna springa marathon.

Nu för tiden är jag en av Matdagbokens mentorer, skicka ett privat meddelande om du vill ha stöd och pepp privat eller om du vill ha någon att bolla ideer med.

Visar poster från May 2026

10 maj 2026 22:10
5

Lasagne

Detta är vad jag hållit på med på sistone!

En snäll granne hade en höbal som inte duger som djurfoder som jag kunde få. Så glad i hågen och beväpnad med motorsåg fällde jag en björk som maken fick släpa hem med bilen (150 meter) 

Sen börjades det:

...
Läs mer Kommentera
6 maj 2026 11:02
4

Hoppsan

Efter blodprovet öppnade jag påsen med kreatin från Star Nutrition, jag har tänkt jag skulle testa ett tag men inte orkat - ironiskt med tanke på hur mycket jag grejat i trädgården. Jag kanske skulle behövt det tidigare?

I alla fall, jag tog den första...

Läs mer Kommentera
5 maj 2026 12:03
7

Frostvakt, i maj?

Jo men de senaste nätterna har temperaturen nosat på ensiffrigt, och i natt ska det bli runt nollan och det gillar inte tomater.

Det läcker ut ganska mycket värme tror jag, växthuset är skevt så det förslår efter att körsbärsträdet gav det en...

Läs mer Kommentera
1 maj 2026 19:49
11

Växthus-gym

Efter att maken lagade växthuset, fick tillbaka panelerna som fladdrat iväg i stormen och lyckats pussla ihop det igen satte jag igång med att rensa ut det gamla.

När pappa byggde det här använde han pallkragar, dessvärre i obehandlat trä. Myrorna...

Läs mer Kommentera