icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

LadyG tar nya tag!

16:8 6825462
Matglad bullmamma i löparskor. Jag drömmer om en vältränad figur, något jag inte ens vågade hoppas på förut. Mitt mål var först att komma ner på ett BMI under 30 och därefter sakta men säkert, envis som en mula, försöka skaffa mig den där vältränade kroppen som hägrat i drömmarna. Beväpnad med den kunskap jag förvärvade vid den resan gör jag en liknande resa en gång till för att bli av med mina gravidkilo och åter kunna springa marathon.

Nu för tiden är jag en av Matdagbokens mentorer, skicka ett privat meddelande om du vill ha stöd och pepp privat eller om du vill ha någon att bolla ideer med.

Visar poster från April 2026

15 april 2026 16:15
5

Nu är det synd om mig

I november, som några av er kanske minns, gjorde jag illa nageln så illa att den nästan lossnade på vänster lillfinger. Det är nu som först som jag börjat få tillbaka en fin nagel, efter många om och men. Den satt väldigt lös under en väldigt...

Läs mer Kommentera
10 april 2026 13:34
5

Vackra dagar

Det har varit några riktigt vackra dagar, nästan som kompensation för busvädret som var i helgen. Bikupan surrar för fullt, varenda blomma verkar gästas av insekter och fåglarna sjunger. 

Det är riktigt vackert i trädgården nu.

Fast krokusarna få...

Läs mer Kommentera
8 april 2026 13:37
6

Höftlyft

Jag är ingen lysande grafiker, så ni får låtsas att bild 1 och bild 2 är olika för jag ser nu att fotens placering inte är som jag avsåg - och jag hade för mycket trassel för att vilja göra om det faktiskt 

I bild ett ska alltså foten vara närmare rum...

Läs mer Kommentera
7 april 2026 21:29
5

Stormen Dave

Dave har dragit förbi och lämnat en massa jobb i sina spår. Växthuset har tagit massor av stryk, och i skogen ligger det träd som gått omkull.

Jag gick en kort runda och begrundade vad stormen gjort. Lite ledsen blir jag allt.

Stora fina träd som...

Läs mer Kommentera
6 april 2026 12:50
2

Utfall

Idag är det dags att utmana koordinationen utan att kompromissa med knähälsan. De flesta känner till Utfallssteg, och många gör misstaget att kliva framåt när de börjar med utfallssteg.

Det resulterar ofta i att knät tar hela smällen när bromsen går...

Läs mer Kommentera