icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

LadyG tar nya tag!

16:8 7338211
Matglad bullmamma i löparskor. Jag drömmer om en vältränad figur, något jag inte ens vågade hoppas på förut. Mitt mål var först att komma ner på ett BMI under 30 och därefter sakta men säkert, envis som en mula, försöka skaffa mig den där vältränade kroppen som hägrat i drömmarna. Beväpnad med den kunskap jag förvärvade vid den resan gör jag en liknande resa en gång till för att bli av med mina gravidkilo och åter kunna springa marathon.

Nu för tiden är jag en av Matdagbokens mentorer, skicka ett privat meddelande om du vill ha stöd och pepp privat eller om du vill ha någon att bolla ideer med.
18 september 2026 12:06
4

Livet är för kort för att gå med en dålig sele

Kanske var det stressen som gjorde att jag slog till.

Eller bara minnet av hur ont i ryggen det gör att som kort person gå med en röjsåg i en sele gjord för en lång person. Men investeringen i en ny sele och en rejäl röjsåg gjord för skogsarbete gjorde livet lättare.

Jag gick i flera timmar igår, och idag mår jag bra. Inget ont i kroppen. Lite seg. 

cdfed88f-3408-4fce-a3b2-6a72f9f37b6a.jpg

Jag har väntat i månader på möjligheten att slå till på en robotgräsklippare, den modell jag ville ha har inte visat sig på någon extra-prislista förrän nu. Den var fortfarande inte billig, men prissänkningen motiverade inköpet. 15 000:- nästan, det fnyser jag inte åt surprise

Ska man klippa trädgården tar det i runda slängar 3 timmar med åkgräsklipparen, en del är ganska trixigt att nå. Även om man bara klipper varannan vecka (och då blir det ganska lurvigt i gräset) blir det en förskräcklig massa tid som går åt att bara sitta.

Om roboten kan göra det åt mig ... Delegera var det laugh

Så nästa projekt blir att gå med gräsklingan i det tjocka gräset och få ner det - det r nästan meterhögt och har börjat lägga sig ner. Få bort det. Ta ett varv med åkgräsklipparen, jämna till det. Därefter släppa ut roboten.

Sedan behöver jag inte lägga kanske 60-70 timmar på en sommar bara på att åka gräsklippare. Om jag tar 400/h ex moms för mitt arbete kostar min arbetstid 28 800:- så klipparen betalar sig på mindre än två somrar.
Kan man resonera så, eller är det jag som rationaliserar ett förskräckligt dyrt inköp nu? laugh

Men det finns en förskräcklig massa jag kan göra istället. 

Ligga i poolen med Paula och guppa, t ex laugh

Jag ser redan fram emot nästa sommar.

 

Gillar

Kommentarer

  • 18 september 2026 14:23
    klaraelv

    Ska erkänna att jag har en åkgräsklippare, är nog fem-sex år sedan jag hade igång den sist, försökte i våras, men insåg att jag behöver antingen ladda batteriet eller byta det. Anledningen till att den fått stå är för att jag vill ha motionen av att klippa, även om jag då och då svär över det. Så jag ser det som att jag får ca 2,5-3 h motion varje omgång, beroende på hur frodigt det är.

    Men en bra sele skulle kunna vara något att satsa på, för jag är ledbruten varje gång jag gått med trimmer eller röjklingan.

  • 19 september 2026 08:49
    gittan52

    All investering för att vi ska må bra är bra investeringar, tycker jag.

    Hos hunden Harrys uppfödare rullar robotgräsklibbaren hela somrarna på deras stora ytor. Det jag däremot inte riktigt förstår är hur en del unga grannar i vårt radhusområde har dessa robotar som knapp hinner åka rakt fram innan de behöver vända på våra små tomter. Men de prioriterar förmodligen annat.

    Skönt att värken gett med sig. yes

  • 19 september 2026 09:09
    Bella50

    Rätt utrustning är A&O... Och inte minst gör det trista sysslor (måsten) lite lättare/ snabbare. 

  • 19 september 2026 11:11

    Klaraelv, åkgräsklipparen kommer att behövas runt ekonomibyggnaderna och andra ytor, men jag slipper klippa den sjukt stora trädgården åtminstone. Det var en fruktträdgård förr, nu är det inte lika mycket träd kvar, så det är en oproportionerligt stor trädgård kan man tycka, men det var ju så förr. Kryddland, grönsaksland, bärbuskar, fruktträd...allt skulle få plats, det var produktionsmiljö. 

    Nu när jag frigjort tid kanske jag hinner med att ta hand om träden och buskarna istället smiley

    En bra sele är hela skillnaden, kan jag erkänna nu när jag testat en som passar mig och vet hur det ska kännas. Det är som dag och natt!

    gittan52, jag ville absolut ha en sån där med djurigenkänning som väjer för smådjur, jag vill helst inte hitta något ihjälkört i trädgården. Det är min enda invändning mot robotar, annars är de bara en lättnad. Och har man en med el-slinga kommer mördarsniglarna att ogilla att ta sig in, de tycker inte om strömmen i slingan. Nu är vårt för stort för det, vi behövde en med satellit, men den kan gå dygnet runt istället eftersom den väjer för igelkottar och sånt. Men den väjer inte för mördarsniglar. Hm... det kan bli kul att byta knivblad sen... surprise

    Bella50, ja det är inte roligt att pyssla om man inte har rätt grejer, och får man ont (alltså smärta typ ryggskott, inte bara vanligt träningsvärk) blir det inte av till slut. Livet är för kort för att man ska spendera det på tråkiga saker om man absolut inte måste. laugh

Logga in för att skriva en kommentar.