icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
En dag så ...
27 januari 2012 09:52
3

Det blir nog så ändå.

Jag gillar att vara ute i naturen, promenera och cykla tycker jag om men för att gå ner i vikt måste det tunga artilleriet till så när jag nu blir pensionär nästa månad och gymkorten är billigare då kan jag [KURSIV]tänka mig[/KURSIV] att börja. Vi har ett fint gym där jag bor, Fitness24seven. Det enda som jag inte gillar med detta gym är att det inte finns bemanning mer än mellan klockan 16-19 vardagar sedan är det tomt på personal. Jag kan inte förstå att ett gym med tunga maskiner verkligen får vara utan personal nästan hela dygnet som det är öppet. Det tar mig ca 10 minuter att ta mig dit så jag får väl ta en runda dit och se om det finns någon där på tider jag kommer att träna. Det finns ett separat tjejgym där men det är så litet att jag istället kommer att hålla till i stora gymmet. Där finns väl alltid någon snäll kille eller tjej som kan hjälpa till om det skulle behövas. Detta år 2012 ska bli mitt år med fokus på vikt och motion!

Kommentarer

  • 27 januari 2012 10:20
    Tabirimiri
    längtar till våren och sommarn med att får börja cykla igen =)
  • 27 januari 2012 10:32
    gittan52
    Det verkar vara ett konstigt upplägg med personalen.... Kan du inte haka på något hos Friskis&Svettis istället? Eller kanske det finns ett enklare gym i din simhall?
  • 27 januari 2012 11:19
    Jag cyklar året om, det är lite tungt men ändå så skönt. Friskis&Svettis ligger så långt ifrån där jag bor att jag är rädd för att jag då inte brukar allvar, mao utkastade pengar. Jag trodde dom kunde ta in en arbetslös som praktikant i receptionen men dom ville ha det såhär, sa dom i ett telefonsamtal ... det fanns alltid någon där, tyckte dom.

Logga in för att skriva en kommentar.