icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Jag är en träningstokig 46- åring med siktet inställt på en frisk och stark kropp. Jag har ätit lågkolhydratkost under många, många år. Jag kör en mix av paleo och LCHF vilket betyder mindre frukt med tillägg av några få  mjölkprodukter. Intresset och hälsofördelarna jag fick av kosten gjorde att jag blev ännu mer intresserad och insåg att det här var något som jag skulle vilja jobba med. Hjälpa folk att må bättre, med hjälp av rätt sorts mat och här är vi nu. Diplomerad kostrådgivare via Anna Hallén utbildningar. Redo att hjälpa och peppa dig på vägen till att nå ditt hälsomål! Om det så gäller viktnedgång, hålla vikten, må bättre, träna på lågkolhydratkost, eller bara få orken tillbaka.
3 februari 2023 16:59

Kycklingfärs med stekt ris

000e630b-e5a2-4d47-a331-14a9f23faa88.jpeg

Här kommer ett supergott, enkelt och förhållandevis billigt recept på stekt ris. Jag har använt kycklingfärs i receptet, men det går att byta ut mot annan färs efter tycke, smak och plånbok. Du som är plusmedlem hittar även receptet här. 

Ingredienser till 4 portioner:     

  • 1 krm Salt

  • 2 tsk Sambal oelek

  • 2 msk Riven ingefära

  • 500 g Kycklingfärs KRONFÅGEL

  • 2 dl Ris långkornigt okokt

  • 500 g Broccoli

  • 20 cm Purjolök

  • 2 msk Olivolja

  • 1 klyfta(or) Vitlök

  • 2 msk Japansk sojasås EKO URTEKRAM

  • 2 msk Sesamfrön torkade

  • 1 st Lime

Gör så här:

  1. Tillaga riset enligt anvisning på förpackning. Låt svalna något.
  2. Skär broccolin i små buketter, skala och skiva stammen. Skala och finhacka vitlöken. Stek vitlök och broccoli i olja i en stekpanna tills det får lite färg och mjuknat lite. Ta upp och lägg åt sidan.
  3. Skölj och ansa purjolöken. Skär i tunna skivor. Stek denna tillsammans med kycklingfärsen i olja i en stekpanna. Låt få lite färg. Blanda därefter ner finriven ingefära, sambal oelek och soja. Smaka av med salt.
  4. Rör ner riset i kycklingfärsen och blanda.
  5. Rosta sesamfröna i en torr stekpanna. Strö fröna över kycklingfärs och ris. Servera tillsammans med limeklyftor och pressa över vid servering.

Gillar

Kommentarer

  • Ingen har kommenterat detta inlägget.

Logga in för att skriva en kommentar.