Köttfärsgratäng med ajvar
Aldrig kunde jag tro att en burk med ajvar relsish skulle göra en köttfärsgratäng så smakrik och god! Får säga att den blev ännu godare som lunchlåda dagen därpå. Prova gärna receptet och lämna en kommentar. Du som är plusmedlem hittar även receptet här.
Ingredienser till 4 portioner:
- 1 msk Tacokrydda
- 1 tsk Salt
- 1 krm Grovmalen svartpeppar
- 500 g Köttfärs blandfärs (50% nöt 50% gris)
- 1 st Lök gul,
- 1 klyfta(or) Vitlök
- 250 g Champinjoner
- 350 g Ajvar relish grönsakspasta m paprika aubergine
- 400 g Tomater krossade konserv m lag
- 80 g Ost hårdost fett 28%
- 1 st Paprika röd
- 2 dl Creme fraiche lätt fett 15%
- 1 msk Smör fett 80 %
Gör så här:
- Hacka champinjonerna grovt och stek därefter i smör.
- Tillsätt finhackad lök och pressad vitlök.
- Tillsätt färsen när svampen fått fin färg. Stek och finfördela färsen. Tillsätt finhackad paprika när färsen fått lite färg.
- Tillsätt därefter salt, peppar, tacokrydda, ajvar och krossade tomater. Blanda runt och låt koka ner på ganska hög värme ca 20 minuter.
- Höll upp färsen i en ugnsfast form.
- Riv osten och bland ihop med créme fraiche. Fördela blandningen jämnt över gratängen med en sked eller slickepot.
- Gratinera i 225 graders ugn ca 15 minuter eller till täcket fått fin färg.
Gillar
Kommentarer
-
Kanontips, blir något för framtiden, ajvar är ju så gott. Står nu med ett storkok av köttfärssås, så det får bli till nästa helg eller helgen efter. Googlade på hur man gör Ajvar, det verkade inte vara så avancerat så det blir steg ett.
Har kokat tacosås på förmiddagen och värmekoncerverat åtta stycken burkar, och lagt in ytterligare två burkar med tunnskuren chili.
EDIT, naturligtvis finns det ett steg före... måste ju börja med den inlaggda grillade paprikan för att kunna göra ajvarn
Senast uppdaterad 21 maj 2022 17:02
-
Låter supergott, jag har insett att ajvar är mycket användbart och väldigt gott.
-
Wow... TACK...söndagsmiddagen är räddad...utvärdering kommer.
Vi har nyss upptäckt Ajvar...så användbart även till kalla såser , nu i grilltider.
Ha det fint MDś bästa "kocka",
Senast uppdaterad 22 maj 2022 08:10
-
Sådär... Inte helt efter din bok... Men oj vilka goda smaker. Det blir repris på den. Tack.
Vi avnjöt den med Bönpasta... Och har hälften gratäng kvar. Enkelt och gott.
-
Lät gott måste jag nog prova
-
Wow! Vilken matlagningsdag du haft klaraelv
Jag brukar göra som du, göra stora kok då och då för att bunkra frys och kyl inför framtiden. Hemlagad ajvar är garanterat godare än köpevarianten
Såg riktigt gott ut Bella
! Du gör helt rätt i att "gå ifrån" receptet för att få till de smaker du gillar
Logga in för att skriva en kommentar.