icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Jag är en träningstokig 46- åring med siktet inställt på en frisk och stark kropp. Jag har ätit lågkolhydratkost under många, många år. Jag kör en mix av paleo och LCHF vilket betyder mindre frukt med tillägg av några få  mjölkprodukter. Intresset och hälsofördelarna jag fick av kosten gjorde att jag blev ännu mer intresserad och insåg att det här var något som jag skulle vilja jobba med. Hjälpa folk att må bättre, med hjälp av rätt sorts mat och här är vi nu. Diplomerad kostrådgivare via Anna Hallén utbildningar. Redo att hjälpa och peppa dig på vägen till att nå ditt hälsomål! Om det så gäller viktnedgång, hålla vikten, må bättre, träna på lågkolhydratkost, eller bara få orken tillbaka.
25 augusti 2019 09:40
3

Blomkålsrisotto med parmesan och svamp

aada5652-2d58-4da8-934a-96cb61e2f709.jpg

Här kommer ett supergott lågkolhydratalternativ till den traditionella risotton. Istället för vanligt ris använder vi oss av riven blomkål. Blir hur gott som helst! Rätten går att komplettera med en köttbit eller stekt kyckling om du vill öka på proteinmängden. Du som är plusmedlem hittar även receptet här. 

Ingredienser till 4 portioner:

  • 1 krm Grovmalen svartpeppar

  • 1 nypa Salt

  • 1 dl Vatten

  • 800 g Blomkål

  • 1 st Lök gul,

  • 1 klyfta(or) Vitlök

  • 50 g Smör fett 80 %

  • 2 msk Äppelcidervinäger KRAV KUNG MARKATTA

  • 2 dl Vispgrädde fett 40%

  • 80 g Parmesanost hårdost riven fett 30%

  • 300 g Champinjoner

Gör så här:

  1. Kör blomkålen till ris i en mixer, alternativt riv på grövsta sidan av ett rivjärn.
  2. Finhacka löken. Fräs denna tillsammans med blomkålsriset i smör ca 5 minuter. Rör om då och då.
  3. Tillsätt därefter grädde, vatten och äppelcidervinäger. Tillsätt finriven parmesanost. Smaka av med salt och peppar. Låt puttra ca 10 minuter tills vätskan kokat in.
  4. Skiva svampen och stek gyllene tillsammans med vitlök. Salta och peppra.
  5. Lägg upp risotton på tallrikar och toppa med svampen.

Variationstips

Champinjonerna kan bytas ut mot kantareller eller annan svamp. Rätten går även att komplettera med en köttbit eller kyckling för att öka proteinmängden. 

Gillar

Kommentarer

  • 25 augusti 2019 17:41

    Rätten är jättegod, jag gör den iofs hellre med imat fraiche för att få ner fetthalten, men det är ju en smaksak.

    Men varför en bild på ris-risotto (punkt 4)? 

  • 27 augusti 2019 17:35

    Du gör helt rätt i att anpassa fetthalten efter din kosthållning, tycke och smakyes

    När vi inte får till bra bilder väljer vi ibland att lägga upp en snarlik bild, som i detta fallet. 

  • 27 augusti 2019 20:12

    Ok, för om man gör den som man ska (dvs utan ris laugh) blir den, i mina ögon, mer aptitlig så det kändes som ett nerköp när man kunde tagit en krämig, gräddvit och vacker rätt med svampen som kontrast. 

    Men en allmän bild är kanske bättre än ingen bild antar jag, även om den inte är rättvisande för rätten!

     

Logga in för att skriva en kommentar.