icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

Ingis58s blogg

LCHF 121.7 kg 72 kg 5509
Det är i år det händer. Jag har bestämt mig! 2024 ska bli det år som jag verkligen tar tag i min övervikt! Det får vara slut på tröstätande och sockerberoende!
Jag har inte alltid varit överviktig utan min kropp och mitt beteende ändrades efter jag fyllt 30 och jag fick mitt första barn. Plötsligt blev all mat så god. Jag som varit så kräsen tyckte om allt (nästan). För att inte prata om bullat och sötsaker.
Och om jag nu inte lyckades bli en smal 40, 50 eller 60 åring så ska jag ta mig 17 bli en smal pensionär!
29 januari 2024 09:34
5

klar med Kickstart

Fyra veckor Kickstart avkarade. Sista veckan blev lite tuff, då det blev 2 luncher och en middag på restaurang.

Jag försökte välja det som kändes minst med onödiga kalorier. Men på vågen blev det +0,9. Totalt -3,5 på fyra vekckor. Vilket jag inte känner mig jätte nöjd med sad.

Vi funderar på om vi ska köra en LCHF fakir en vecka för att testa. Någon som kört det?

 

 

Gillar

Kommentarer

  • 29 januari 2024 10:18
    MagganD

    3,5 kg ner på fyra veckor är väl inte dåligt?!? Nästan 1 kg/vecka ju! laughyes Det tycker jag att du ska vara nöjd med. smiley

    Jag har inte testat fakir, men funderade på det för några år sedan. Bara köra Skaldemans biffar, eller?

  • 29 januari 2024 11:31
    Bella50

    Säger som Maggan.... Precis lagom takt. Grattis.

    Fortsätt så  är du snart i mål.

    FÖRRESTEN... Vad har du satt för mål,? 

  • 29 januari 2024 14:32

    Bella50;MagganD 

    Ni har rätt nästan 1 kg i veckan är bra! Tack för pepp! Det har varit mitt mål att gå ner 1 kg i veckan. Stirrade mig blind på att det var ett + på vågen denna vecka.

    Eftersom jag har MYCKET att gå ner, över 40 kg så har jag antagligen en förhoppning att det ska gå lite fortare i början wink.

  • 29 januari 2024 14:52
    MagganD

    Kroppen kan vara lite oberäknelig på det där viset. Vätskeansamling, toabesök, äta för mycket, äta för lite, sömnen... Det är ju i det långa loppet som det ska gå i rätt riktning, och det kommer det att göra! laughyes

    Men visst kan ett + kännas väldigt trist, men å andra sidan gjorde du det bästa du kunde utifrån förutsättningarna. Var inte så hård mot dig själv! Du har ju precis klarat 4 veckors kickstart! yes

  • 31 januari 2024 08:27

    Fina resultat, snyggt jobbat! smiley

Logga in för att skriva en kommentar.