icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
31 januari 2013 17:19
5

Snö i massor

Oj oj oj så mycket snö det kommit i veckan, jag har fått skotta flera gånger/dag för att hålla bort det från gården och plogkarmarna, herre min je så eländiga, breda, höga och packade, det har verkligen gått åt många motionskalorier, det är ju åtminstone positivt men annars? nä, finns inget positivt med snön överhuvudtaget. Som grädde på moset så är gubben borta ons-tors varje vecka och när kom det mest snö? Precis, igår, först skottade jag på morgonen och sen när jag kom hem från jobbet efter 18, imorse var det precis lika mycket att skotta igen men då hade jag inte tid så det blev "bara" plogkarmen bakom min bil så jag skulle kunna ta mig ut från uppfarten, fick fortsätta med både karm och gård när jag kom hem, det är ju tur att jag har min 11-åring hemma som hjälper till. Men ikväll kommer gubben hem så den snö som faller från nu den får då han ta hand om.

Kommentarer

  • 31 januari 2013 17:24
    Twix
    ALLTSÅ, har inte du bra resultat på vågen i morgon då vet jag inte vad du gör :D fan vad du jobbar och sliter, många kcal går åt :D
  • 31 januari 2013 17:24
    Ja, det borde ju synas tycker jag, ska bli superspännande! Längtar :)
  • 31 januari 2013 17:25
    Twix
    Förstår det :)
  • 31 januari 2013 17:29
    åh jag har börjat älska snö, fattar inte ens varför så frusen som jag är :) var har du så mkt snö då? pepp pepp för snö och motion :)
  • 31 januari 2013 18:00
    utter
    Gratis motion! ;)

Logga in för att skriva en kommentar.