Min vegetariska julmat [bild]
Så gick julen och jag hann aldrig lugna ner mig tillräckligt mycket för att sätta mig vid datorn. Samtidigt tycker jag att det är roligare att umgås än att sitta vid datorn även om jag vill det också. Och det är ju faktiskt en slags avkoppling det också.
Men nu ska ni få se hur min vegetariska jultallrik såg ut. Den består av Saffransblomkål, vegetariska "köttbullar" aka mandelbullar, rödbetshummus och grönkålspaj. så väldigt gott. Speciellt grönkålspajen blev väldigt god.
Se mina tidigare inlägg för recept och länkar till recept som inte är mina.
Åt du något vegetariskt i jul??
Gillar
Kommentarer
-
Det ser gott ut🙂
Jag åt nog inte så mycket vegetariskt mer än Ris ála Maltan, men efter jul har jag hoppat över kött några dagar.
-
Japp, hela vårt julbord var veganskt! Griljerad kålrot, sojabullar, panerade och glaserade blomkålsbitar, anammas prinskorvar (som faktiskt var riktigt goda), apelsinmarinerad Oumph, stekt brysselkål, rödbetssallad, grönkålssallad med granatäpplekärnor och valnötter, potatisgratäng och kokt potatis.
Logga in för att skriva en kommentar.