icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search
Afkrut: mitt gamla skytte namn. Är en gubbe på 66 slitit på kroppen, är utsliten, blivit förgiftad mm. 2/12 2013 Köpte vi huset vid Bo Hage, se bilden vatten utsikten från matbordet på altanen, Det köpet räddad nog mitt liv hade börjat vissna i Stockholm efter 14 år där. Har bott 44 år på gård. i Jönåker, var vapenhandlare, tävlings skytt har SM medalj. Har använt MD för ut gåt ner 30 kg fungerade då med, Resan började 20/3 vägde 147 kg, börjad bokföra här på sidan 18/4 vägde 137 kg då. Den 26/8 2016 gåt ner 29,9 kg aktuell vikt 117,1 kg Mål vikt då 100 kg den är nu 20180209 88 kg. Har röjt både buskar, sly, och kört 32 släpkärror till tippen med soppor. Har en HR 432S med vanlig motor, en el snurra och ekolod. Fiskekompisar börjar tryta så letar nya fiskeintresserad så någon i närheten hör av er, Det vanligast är gös, gädda och abborre lite kräftor.
11 april 2018 21:37
2

Haren skule kostat mig 3900 kr i repration ! Blev nol kroner, Motersåg bestäld i kväll.

Svermor sa de förlösande orden viltförsäkring, när jag flytade ner hit sa gumman att jag bord teckna den, var ett par hundralappar per år. Var på skadebesiktning de beräknar kostnaderna, 3900 -4500 beronde på ett par festen som inte syns under plasten som är trasig.

 

Motorsågen blev utförsälning på prissänkt 1600 kr blev lite lyx en Husqvarna 435 Se, Se står för att man får så man kan byta svärd eller kjedja utan verk tyg och spänna kedjan då behöver man ingen nyckel.

Bätre köpa en lättstartad såg och orka använda den, 

Veden är grov jag har se bild

Är b ar 2 stora kvar nu 20 är i bitar.

 

e3a4fd46-652b-482c-9336-fdf4cbb99822.jpg

De liger tre led djupt, i påsk om grannen med lika mycket till men det är bara halva grovleken på de flesta. Finaste björkven jag någsin haft en av de störst blev mer bitar av en vad som ryms i en spånkorg inte undra på att det är tunga, tack vare solen och att de legat på pallar nu så är de lättare. En del började bli hårdklyvna min lilla 4,5 tonare fick jobba.

Får se vad vikten säger i morgon bitte blev dålig i magen troligen matförgiftad av kalrökt lax, tillsammans med ångkot blomkål var ingen bra kombination, Gick åt lite bön för att kuna åka på böne möte, Fick springa på toaletten sen åka och det har fungerat, men lite jobbibg när det rinner ur den änden.

När vi har vatten brist har leckande vatenledning någonstans, 95 kubikmeter har runit ut spårlöst, vilket är knepigt är ju en mindre sjö. Bord bli ett sur hål av det, om det inte fins en vatten fyld källare. I något hus.

Sov dagas natti

 

Gillar

Kommentarer

  • 11 apr 2018 22:15
    Bella50

    Det var konstigt med det ” försvunna” vattnet. Borde märkas nånstans i marken...🤔

    Nästan lika grova vedkubbar har jag oxå liggandes sedan i höstas , när vi fick hjälp av Vattenfall att fälla några träd som stod i vägen för min loppisbod.

    De Stod alldeles intill el-ledningen så vi chansade inte själva.. 

  • 11 apr 2018 23:45
    Monqi

    Det är fantastiskt bra med försäkringar! 
    Hoppas ni hittar var vattnet läcker nånstans, det var ju jättemycket!
    Superbra jobbat med veden! Hoppas magen lugnat ner sig, krya på dig.

Logga in för att skriva en kommentar.