icon-chat icon-cutlery icon-dumbbell user count-calories menu Search

8veckors blogg

Kalorisnål 320339
HAR varit En viktpendlare av rang ;)
Det är slut med det nu.
Hösten 2017 prövade jag BSD - The Blood Sugar diet , Blodsockerdieten av Dr Michael Mosely
( kallas ibland 8/800 då man äter 800 kcal/dag i 8 veckor)
och gick ner 16 kilo på 8 veckor - det lyckades jag gå upp , och lite till då jag avslutade året med lyxig all-inclusive i Dubai.
Under 18 veckor har jag kämpat mig ner drygt 30 kilo med strikt kcal och kolhydratintag -LCLC.

Kan jag ( en tröttkörd ensamstående 3 barnsmamma) så kan DU !
Nu börjar nästa utmaning - att hålla vikten .
24 april 2018 16:52
14

Dag 100 ! Så har det gått under mina första 100 dagar med MD

100 dagar med Matdagboken

 

02fbbf1a-831a-493c-a72a-62d9693a01ae.jpg

 

FIRAS  med att vara normalviktig enl BMI på 24,9 !

 

resterande  siffror ser det ut så här

 

  •     Startvikt: 100,7 kg

  •     Aktuell vikt: 74,6 kg

  •     Viktförändring: 26,1 kg

  •     Målvikt: 70 kg (4,6 kg)

  •     Aktuellt BMI: 24,9

Kan JAG så kan DU - en ibland sliten klyscha men det här är faktiskt helt möjligt att uppnå med mental förberedelse ,planering , struktur , och givetvis en ordentligt portion fighter -instinkt.

Alla dagar har inte varit en “walk in the park “ , långt ifrån , men jag blir säkrare och säkrare i att göra de val som passar mig och min kropp bäst. Där tidigare  humör, situation och  sug spelade stor roll för vad jag åt så är det nu allt oftare val som är bra för mig som kommer automatiskt som första alternativ.

Andras kommentarer kring vad & hur jag äter bemöter jag numera med

- JAG äter det JAG mår bra av och som är bäst  för MIN kropp och hälsa , hoppas du gör det samma .

( och så sneglar man ner på “hens” tallrik med pulverpotatismos, köttbullar av  okänt innehåll och något som ska likna brunsås….sk “riktig mat” )

 

100 dagar , lite drygt 3 månader , låter kanske jättelångt och oöverskådligt för vissa när man har dem framför sig - men jag kan lova att de sedda i backspegeln gick rasande fort !

0c878192-08a5-44bd-ba3d-be87b30b5a8e.jpg

 

 

Gillar

Kommentarer

  • 24 april 2018 16:57
    klaraelv

    8veckor, du har gjort detta jättebra, grattis än en gång till att du nu är 'normal', och till den fantastiska bedriften att tappa över 26 kg. Då har vi bara resten kvar, och framtiden framför oss smiley

  • 24 april 2018 17:03

    klaraelv

    Ser fram emot resten och en skönare lättare framtid ! 

    Med bra "stallkamrater " klarara man så mycket mer . Tack laugh

  • 24 april 2018 18:40
    paloma

    Vilket bra jobb du gjort👏👏👏

    Du har verkligen visat att med vilja och envishet kommer man långt på "bara" 100 dagar.

    Grattis🎉

  • 24 april 2018 18:52

    Tack paloma

    Ser fram emot att kunna fira årsdagar med bibehållen målvikt framöver , du sporrar mig !

  • 24 april 2018 18:55

    Supergrattis!!! 🏆💐👏🏼Du har förtjänat varenda gram i viktnedgång! Njut och var riktigt stolt!

    Du är en inspiration-  de dagar jag har extra lågt kaloriintag tänker jag på dig 8veckor som fixar det varje dag!

  • 24 april 2018 18:57

    Ackhs 

    Tack !

    Man vänjer sig , och hittar man livsmedle med lågt kaloriinnehåll , som tex min favorit broccoli så blir man riktigt mätt på lite kalorier , det gäller att välja rätt "rätt" wink

  • 24 april 2018 21:33

    Wow, stort grattis!! smiley

  • 24 april 2018 21:34

    STORT GRATTIS

    vad duktig du har varit 👏🏻👏🏻👏🏻

  • 24 april 2018 22:19
    seglar67

    Heja dig, 8veckor, du är en riktig krigare, så kul att ha lärt känna dig! Grattis och tack för alla tips och reflektioner du delat med dig av, alla roliga,inspirerande och tänkvärda blogginlägg och kommentarer som du har skrivit. Vi började nästan samtidigt du och jag, och nu är vi båda normalviktiga. Nu gäller det att hitta rätt nivå på målvikten och lära sig hålla balansen,  och det tar nog mer tid än tre månader. Till hösten ser jag fram emot att vi träffas i Hålla-vikten-gruppen!

  • 24 april 2018 22:47

    Du är en sån himla inspiration!! Grattis 😁😁

  • 24 april 2018 23:12
    gasten

    Stort grattis, så bra jobbat!

  • 25 april 2018 08:13
    lenanel

    Grattis av hela mitt hjärta! Vilken prestation! Du blir någon för mig att tänka på, när jag sviktar - det är aldrig för sent att lyckas,

    yes

  • 25 april 2018 12:19
    aregnisw

    Grattis bra gjort av dig smileyyes

  • 26 april 2018 23:42
    Monqi

    Wooow laughheartheartheart fantastiskt, vilken styrka! yes

Logga in för att skriva en kommentar.