Den har veckan badar inte gott for min viktnedgang med vagning pa sondag. Igar var kaloriintaget valdigt lagt da jag var bortbjuden pa kvallen och inte visste vad det skulle bjudas pa. Lyckligtvis blev det en relativt kalorisnal kottsoppa med rotfukter (i buljong) samt en skiva vitt brod med kikartsrora. Bullen hoppade jag over for att bara ata en liten bit tarta. Bra gjort av mig! Idag skulle dottern firas och jag visste med mig att det skulle bli godsaker framat kvallsvisten. At en choladboll (Josses, vad manga kalorier en sadan innehaller. Ca 250 kcal! Nar jag var gravid kunde jag ibland smalla i mig 4 pa en kvall. Inte konstigt att man gick upp sa mycket.) Det blev aven en pytteliten bit av Prinsesstartan. Jag njot iaf av chokladbollen:). I morgon far jag besok over helgen. Blir ingen kalorisnal middag sa far forsoka ata en liten portion. Det blir namligen Shepherd`s Pie. Pa lordag blir det sen tarta igen sa sen har jag godisforbud hela veckan.
Idag var vi (familjen) ivag och knappte kort shos fotograf. Bebisens fodelse ska ju sa klart visas i tidningen och vi valde att ta en familjebild. Fick se bilderna och valja vilken som skulle vara med. Jag sager bara USCH!!! Usch vad tjock jag ar! Fastan jag redan har gatt ner 15 kg (!) sen han foddes (efter en manad idag) sa har jag bara gatt ner halften och har dryga 15 kg till att ga ner. Jag hade kannt mig ganska duktig och finare men bilden ljuger inte. Vi har nu bestallt en forstoring av den bilden, inte for att jag egentligen vill ha den inramad som jag ser ut, men for att den ar en familjebild da min man, jag och vara 5 barn ar samlade. Bilden kommer att hangas upp i sovrummet, val synligt, for att paminna mig om den vikt jag ska ga ner. Om ett ar bokar jag ny tid hos fotografen med familjen.
Har ar en superbra trad for oss mammor, och alla andra, som inte gett oss ut i sparet an och som kanske kommer ihag lopningen som en enda lang pina. Kanske kan vi komma att tycka om att springa??
Nasta vecka, nasta fredag kommer min syster med familj hit ovr helgen. 40 mil skiljer oss at sa det ar inte sa ofta man traffas. Nu till saken! Man vill ju bjuda pa god mat nar de val ar har och da undrar jag vad jag kan bjuda pa som inte innehaller alltfor manga kalorier? Dottern fyller dessutom ar sa det tartan kommer att innehalla tillrackligt bara den. Jag kommer iofs bara att ta en pytte liten bit av den. Vi har dessutom extra utgifter den har manaden, vilket inkluderar en resa och flera middagsgaster, sa maten ska helst inte kosta for mycket heller. Forslag???
Den 21 juni foddes min son. Den 1 juli gick jag med har. Jag hade aldrig varit sa stor som jag var i slutet av den har graviditeten. Gravidkladerna fran forra graviditeten passade inte ens... och det var bara ett ar sedan. Jag var less! Less pa att vara stor, less pa att kanna mig ful och fet. Jag langtade tills bebben var ute for att kunna borja ga ner. Jag vagde ca 85 nar jag var fullgangen. Drygt 30 kg skulle bort.
Nar jag kom hem vagde jag mig efter ca en vecka och forvanades over att vagen stod pa 74 kg... utan anstrangning. Hade tom atit kebab, pizza, smorgastarta. Blev riktigt peppad av det. Den 1 juli hade jag gatt ner ytterliga 2 kg och borjade da min lilla resa mot 53 g. Forsta delmalet var att ta mig under 70. Det kandes sa skont nar jag en morgon vagde mig och den stod pa 69.9 :) Idag vager jag 68.7 kg. Har pa 19 dagar gatt ner 3.6 kg och ar valdigt nojd med mig sjalv. Ammar tyvarr inte och tanker vanta tills hosten med att trana. Jag ar vagt mig varje dag sen jag gick med har. Ska forsoka sluta vaga mig och bara vaga mig en dag/veckan. Sa nasta mandag ska jag vaga mig :) Hoppas jag kan halla mig.
... ska vaga min bit sa den inte blir sa fasligt stor bara. Mandagskvallar brukar min man och jag och vara barn ha en mysig hemafton. Jag tycker att det ar viktigt att man som familj gor nagot tillsammans en gang i veckan. Det brukar bli nagon form av aktivitet och sen avslutar vi kvallen med nagot gott. Ikvall har jag som redan namnt bakat sockerkaka. Den star i ugnen nu och doftar sa gott. Men jag ska bara ata en liten bit, har anda 1200 kcal kvar att ata idag och det som blir over i morgon far familjen ata.
Jag at en valdigt god fiskratt igar. En indisk fiskratt med chili och garam masala. Den var uppskattad av alla i hela familjen, tom sonen som normalt inte gillar fisk. Till raga pa allt sa var den kalorisnal. :)
men de hade bara 330 g farsk torsk och ingen av de andra tva varianterna. Bara att inse att det inte racker till min stora familj. Fick istallet vaxla morgonadagens middag med dagens middag och kopa fryst torsk. Oj vad mycket billigare den ar. Den farska ar namligen dyrare an oxfile, kostar 330 kr/kg!! Glad anda att det blev fryst. Mer pengar over aven om det inte smakar lika gott :-)
Usch! Synd att man ska behova lara sig genom att ga den harda vagen! 50g kladdkaka och 20g vispgradde innehaller mer kalorier an min frukost. Inga mer onyttigheter den har helgen!
...hjalper en att fa en klar insikt i hur mycket man egentligen stoppar i sig. Dotterns kompis, som bor pa annan ort, kom hit idag. Det ar hennes forsta besok hos oss sa vi ville bjuda henne pa nagot gott som hon tycker om. Det blev grillad kyckling och en ljummen potatissallad med sparris och parmesanost. Mums! Men eftersom det nu visade sig innehalla fler kalorier an jag tankt far jag nu avsta fran dagens lilla bonus: Kladdkaka med en klick gradde! Jag vet inte riktigt hur jag tanker for i morse hade jag bestamt mig for 0 socker under 3 veckors tid, sedan tanker jag snabbt om nar jag vill gora nagot gott for hennes kompis. Nu undrar jag om det verkligen ar for kompisens skull som jag vill bjuda pa nagot gott eller om det ar jag som anvander det som ursakt for att kunna smaska i mig det sjalv. Men med 847 kalorier kvar maste jag avsta fran detta om jag nu vill na mitt mal att ga ner 3 kg pa 3 veckor. Bye bye kladdaka! Vi ses en annan gang!
Om 3 v ska var lilla bebis fa sig ett namn. Vanner och familj ar inbjudna, aven slaktingar i fjarran land kommer. Det kommer att knappas kort da. Jag gissar pa att lilleman kommer att sta i centrum :-) och att manga bilder kommer att knappas pa honom, men jag antar att aven jag kommer att hamna pa nagra kort. Kanske ska jag ta tillfallet i akt och peppa mig sjalv extra, kora stenhart fram tills dess sa att jag har gatt ner det dar lilla extra. Ska jag utesluta socker helt i 3 veckor och strunta i lordagsmyset ? Jag ser da kanske nagot battre ut pa kort :) Sist jag vagde mig vagde jag 69,5. Malet till den dagen blir 66,5. Ganska hart med andra ord, men nu siktar jag pa det trots att jag inte tranar nagot.
Tankte bara stoppa i mig en liten bit mork choklad med hallonsmak 70%. Hade aldrig trott att jag skulle proppa i mig sa manga kalorier om jag at en sadan liten bit! Men, men,, man lar sig en hel del pa den har sidan. Ok, jag vet att en bit mork choklad ar halsosam, men inte nu nar jag vill ga ner i vikt. I morgon kommer aven min dotters kompis och halsar pa. Hon bor 20 mil harifran sa man ska val fixa lite god mat, som helst ocksa ska vara halsosam. Maste fundera ut hur helgens mat ska se ut.
Ni som ater choklad, godis, kakor, bullar, lask mm hur tanker ni gallande viktnedgang? Jag vet att det finns olika satt att ga ner i vikt pa och jag ar inte sarskilt palast inom alla dieter. Vet inte vilken diet som ar vilken. Sjalv foljer jag min egen diet, dvs dra ner pa kaoriintaget och nastan aldrig ata nagot med sott. Jag utesluter inte pasta, ris, potatis, smor eller gradde - jag MINSKAR pa det. Daremot sa har jag nastan helt slutat med min favoritlast: Lask. drack ca 3 dl till middagen igar nar vi hade frammande, men annars dricker jag bara vatten. Jag far helt enkelt inte ihop hur man kan ga ner i vikt om man ater godis/socker varje dag, men det kanske gar. Hur gor ni som ater choklad/godis eller dricker lask varje dag??? Gar ni ner i vikt?
Borjadee dagen med min samma frukost som vanligt: Havregrynsgrot, lingonsylt och lattmjolk. Mums! ... och sa borjade da dagen flyta pa som vanligt. Vi hade tvattstuga, at lunch, akte ivag och handlade , stadade osv... MEN sa fic min man for sig att han skulle snagga sonen. Det gick sa bra sa... eller inte.. han ser nu ut som om han ar sjuk och ar under behandling..men bara pa en sidan, eftersom jag hann stoppa det hela. Han ar helt skalad vid tinningen, sen vid vissa stallen ar han bara riktigt kortlippt och sa en rejal mohawk pa detta. Forsta reaktionen var inte positiv... men sen lade jag ut en bild pa fejjan och mina vanner har fatt sig ett skratt. Dessutom verkar alla tro att det ar var son som sjalv lippt sig, jag haller det for mig sjalv att det faktiskt var maken. Fa se vad frissan kan gora av detta ??? Middagen blev riktigt smal och riktigt god: ris, broccoli, ugnsstekta kycklingfileer och hemmagjord tzatsiki. Hittade dessutom en gammal matvag, sa nu kan jag antligen vaga allting pa riktigt. Nar jag sag att jag hade over 1000 kalorier kvar sa unnade jag mig lite glass tillsammans med resten av familjen, vilken jag vagde pa min nyfunna vag for att inte fa i mig for mycket. 48 g glass blev det och det var alldeles lagom. Mums!
Tjoho! Nar jag stallde mig pa vagen i morse visade den att jag hade uppnatt delmal 1. Vagen visade 69,9 och delmal 1 var att ta mig under 70. Nu kanner man sig extra peppad infor den kommande veckan. Det har lonat sig att inte vika av den smal och svara vagen ett tum. Det blev varken lask eller glass i varmen. Jag har atit som jag ska utan att fuska. Jag ar ratt nojd med den har veckan. Ska iofs till mamma idag och da kan man inte styra over vad hon bjuder pa, men man maste ju fa leva ett normalt liv ocksa. Kram pa er dar ute! Hoppas kommande vecka blir en stralnde sadan for oss alla :-)
Ja, har har ni nog en person som inte ar stoppar i sig av all sorts socker, till skillnad fran min man. Han alskar namligen allt som innehaller socker: Tarta, kakor, bullar, efterratter, godis, lask, saft, juice... you name it... sjalv ar jag inte en som har ett sug efter kakor, tartor, bullar, godis, choklad (sakert ensam i varlden om att inte alska choklad) emn AH vad jag ALSKAR lask. Coca-Cola, Trocadero mm. Dar har ni min akilleshal + att gradde och smor forhojer matupplevelsen namnvart. Gradde och smor anvander jag fortfarande i matlagning men jag har slutat dricka lask och nu nar det ar sa varmt ute torstar man ju bara annu mera efter en smaskig lask. Har varit duktig sen den 1 juli och inte druckit ngn lask men igar blev det 3 st cola... men var duktig och drack zero... Inte alls lika gott, men det funkade.
27,6 ar vad mitt BMI ligger pa for tillfallet. Jag langtar faktiskt tills det nar den magiska siffran 25 (aven om jag inte ar nojd da) och man inte langre "klassas" som overviktig! Jag vet att det kommer att ta sin lilla tid, speciellt eftersom jag inte far/kan trana annu. Men varje gang jag ser mitt BMI sjunka blir jag sa glad. Undra hur lang tid det kommer att ta???
Nagot som inte innehaller mycket kalorier och so man kan ata mycket av ar vitkal. Fungerar bra pa tallriken vid sidan om middagen eller bara som snacks. Jatte gott!
Efter att ha gatt ner i vikt lite varje dag har jag nu statt stilla i tre dagar. Usch vad trakigt! Specillellt nar jag ligger pa mellan -500 och -1000 i energiintag. Men, men... man kanske ska sluta vaga sig varje dag och i stallet borja vaga sig en gang i veckan... om det nu gar. Vill helst se resultat varje dag men vet ju anda nagonstans inom mig att det kan vara lite svart.
Jaha, forst vaknade man ca 5.45 av att bada smattingarna var vakna och man maste upp for att mata forst den ena, sen den andra. Efter det ar det grin pga tander som snart kikar fram och man far forsoka trosta sa gott det gar. Nar allt detta ar over sover bada gott i sangen... det gor aven min man :-) Hm, loggar in har en snabbis innan jag bestammer mig for att vila... Jag somnar jag ocksa. Da ringer telefonen! Det ar min mors man, som varit hit och tagit ut ett skap sa att vi ska kunna installera en efterlangtad diskmaskin. Det var for ovrigt det skap som hyresvarden sagt at oss att ta ut. Bara det att ett stort avloppsror ar i vagen!!! Efter att ha pratat med hyresvarden bestams att de ska komma hit idag och titta och man far inte veta ungefar nar de kan tankas komma, sa har man otur blir man inne till 15-16. Har man annu mer otur sa kan man inte installera en diskmasin som de sagt och man blir tvungen att avboka allting. Om allt hade gatt som det skulle, skulle de varit har idag och installerat var alldeles nya och fina diskmaskin :-(
Ja, som rubriken lyder ar jag ny har. Anledningen att jag har sot mig hit ar alla overskottskilon som jag lagt pa mig de tva senaste aren da jag fott tva barn med ganska exakt ett ars mellanrum. Den 21 juni kom nytillskottet och eftersom jag inte ammar tankte jag nu ta tag i mina matvanor och dra ner pa kalorierna. Vet inte hur manga kalorier som ar lampligt att fa i mig per dag for att ga ner i vikt. Mitt energibehov ligger pa 2044 kcal. Hur gor ni eller hur ser era mal ut gallande kaloriintag?