|
har inte skrivit någon presentation om sig själv ännu...
|
|
Hmmm - skulle ju försöka dokumentera här dagligt till varannan dag som hjälp till mig att få nya vanor. Ser det blir svårt genom min jobb vecka, men skall försöka.
Finner jag ej har tid/energi till träning denna veckan - sista natten på jobbet denna veckan, ledig 3 dagar från Ons, skall skriva upp ett arbetsbar schema och fortsätta från där.
Kost vis tror jag gjort helt ok, skall fortsätta!!!
Tack för peppnngar, gör en mycket glad!!! Uppskattat.
|
|
Tack alla som peppat mig, upptackat och uppmuntrande!!
Haft en bra dag, haft måltider som planerat, promenerat och jogga som planerat. En jättebra första dag av resten av mitt liv!!
På jobbet nu, försöker röra på mig mer än vanligt. Ser fram emot detta!!
Jag kan, jag kan, jag kan.
|
|
Hittade denna site just när jag bestämt att börja leva ett nyttigare liv - Hurra!!
Så - skall försöka skriva i min at dagbok och träning var dag. Skall bli kul att läsa tillbaka på? Väger idag 86 kg, helt för mycket för min 155cm höjd.
Börjat med 4 dagars dieten - för att ge mig en kickstart. Bryr mig ej om jag bara gör max 1 dag av denna, är bara en kickstart - skall efter äta riktiga portioner ( hitills är mina portioner dubbel eller 3x vad de borde vara ), sluta med glass, chips, nötter mest var dag, dra ner på alkohol och röra mig mycket mer. Började dagen med 15 min joggning - gick bra!
Nu - jag vet jag kan göra detta. Jag kan klara av det här. Det är hur enkelt som helst. Jag skall och kan äta portion rätt. Jag skall och kan röra mig mer. Från och med idag skall jag leva så som jag vill leva.
|